Niżni Myśliwski Przechód

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Niżni Myśliwski Przechód
Państwo

 Słowacja

Pasmo

Tatry, Karpaty

Sąsiednie szczyty

Mała Łomnicka Baszta, Zadnia Łomnicka Czuba

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Niżni Myśliwski Przechód”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Niżni Myśliwski Przechód”
Ziemia49°10′37,2″N 20°13′24,0″E/49,177000 20,223333

Niżni Myśliwski Przechód (słow. Nižný Poľovnický priechod[1]) – przełęcz w południowo-wschodniej grani Łomnicy, na jej odcinku zwanym Łomnicką Granią. Oddziela od siebie dwuwierzchołkową Małą Łomnicką Basztę na północnym zachodzie i Zadnią Łomnicką Czubę na południowym wschodzie. Znajduje się tuż pod wierzchołkiem tego ostatniego wzniesienia. Przełęcz jest płytka i szeroka, jest położona w okolicy górnej granicy piętra kosodrzewiny[2].

Po południowo-zachodniej stronie grani w stokach Małej Łomnickiej Baszty biegną trzy Myśliwskie Ławki, spośród których dwie – Pośrednia Myśliwska Ławka i Niżnia Myśliwska Ławka prowadzą na Niżni Myśliwski Przechód. Po drugiej stronie grani, na wschód od przełęczy, rozciąga się Szerokie Pole, opadające w kierunku Łomnickiej Uboczy[2].

Przełęcz jest wyłączona z ruchu turystycznego. Najdogodniejsza droga dla taterników prowadzi na nią od południa granią Łomnickich Czub. Niżni Myśliwski Przechód, podobnie jak inne obiekty w Łomnickiej Grani, był odwiedzany od dawna przez myśliwych polujących na kozice[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Endre Futó: Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych. [dostęp 2013-08-18].
  2. a b c Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XXI. Klimkowa Przełęcz – Łomnicka Grań. Warszawa: Sport i Turystyka, 1977, s. 202, 219–220.