Niżnia Kapałkowa Ławka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Niżnia Kapałkowa Ławka
Państwo

 Słowacja

Pasmo

Tatry, Karpaty

Sąsiednie szczyty

Kapałkowa Baszta, Mała Kapałkowa Turnia

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Niżnia Kapałkowa Ławka”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Niżnia Kapałkowa Ławka”
Ziemia49°12′11,1″N 20°10′27,9″E/49,203083 20,174417

Niżnia Kapałkowa Ławka (słow. Magurská lávka, niem. Untere Dürrentalscharte, węg. Alsó Szárazvölgyi csorba) – przełęcz w Kapałkowej Grani w słowackiej części Tatr Wysokich. Jest najniższym punktem grani pomiędzy Pośrednią Kapałkową Turnią a Małą Kapałkową Turnią i oddziela tę ostatnią na zachodzie od Kapałkowej Baszty na wschodzie. Położona jest tuż pod Małą Kapałkową Turnią. Dawniej nazywana była Kapałkową Ławką[1].

Przełęcz jest wyłączona z ruchu turystycznego. Południowe stoki Niżniej Kapałkowej Ławki opadają do Doliny Suchej Jaworowej żlebem, którym biegnie najdogodniejsza droga na przełęcz dla taterników. Na północ z przełęczy spada 350-metrowy żleb o charakterze komina, uchodzący na Kozie Usypy – duży stożek piargowy w Dolinie Czarnej Jaworowej, poniżej progu Doliny Śnieżnej[1].

Pierwsze wejścia turystyczne:

Już dawniej na przełęcz wchodzili myśliwi z Jurgowa. Bracia Komarniccy zastali na niej duży kopiec kamieni, utworzony zapewne w ostatnich latach XIX wieku przez kartografów[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XIX. Kapałkowa Grań – Śnieżna Przełęcz. Warszawa: Sport i Turystyka, 1974, s. 35–38.