Nicholas Winton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nicholas Winton
Winton Nicholas 4647.jpg
Nicholas Winton w Pradze w 2007 roku
Data i miejsce urodzenia 19 maja 1909
Wielka Brytania
Odznaczenia
Order Imperium BrytyjskiegoOrder Tomáša Garrigue Masaryka IV klasyKnight Bachelor
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Sir Nicholas George Winton (ur. 19 maja 1909) – Brytyjczyk, w roku 1939 zorganizował transport 669 żydowskich dzieci z okupowanych przez Niemców Czech do Wielkiej Brytanii. Winton znalazł domy dla dzieci. Operację,w której wziął udział określa się mianem czeskiego Kindertransportu. Prasa w Wielkiej Brytanii określiła go mianem "Brytyjskiego Schindlera"[1]. Udział Wintona w ratowaniu Żydów pozostawał nieznany nawet dla najbliższych aż do roku 1988, kiedy jego żona odnalazła na strychu zapiski i dokumenty z tamtego okresu[2].

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Winton pochodzi z żydowsko-niemieckiej rodziny. Jego rodzice przeszli jednak na chrześcijaństwo, a sam Winton został ochrzczony. Z powodu pochodzenia nie został nigdy odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 1938 roku był maklerem giełdowym w Wielkiej Brytanii. Zamiast zaplanowanych wczasów na nartach w Szwajcarii, odwiedził swojego przyjaciela w Czechach. Tam zetknął się z Niemieckimi obozami pracy i tam narodził się pomysł aby ratować żydowskie dzieci znajdując im rodziny zastępcze w Wielkiej Brytanii[3].

Wyróżnienia i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Setne urodziny[edytuj | edytuj kod]

W setną rocznicę urodzin – w 2009 roku – Sir Nicholas Winton odbył lot samolotem ultralekkim nad lotniskiem White Waltham. Samolot był pilotowany przez Judy Leden, córkę jednego z chłopców uratowanych podczas kindertransportu[10].

Pociąg Wintona[edytuj | edytuj kod]

Pociąg Wintona

W dniu 1 września 2009 roku, specjalny "pociąg Wintona" wyruszył z głównego dworca kolejowego w Pradze. Pociąg składający się z lokomotywy i oryginalnych wagonów używanych w 1930 roku udał się do Anglii w wzdłuż trasy Kindertransportu. W pociągu jechało 190 osób[11] z których 22 w przeszłości jako dzieci zostali uratowani przez Wintona. Wszyscy zostali odebrani przez Sir Wintona na stacji w Maidenhead. Podróż odbyła się z okazji 70. rocznicy ostatniego Kindertransportu, który miał wyruszyć w dniu 3 września 1939 r., ale nigdy nie wyruszył z powodu wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie to zostało upamiętnione posągiem Sir Wintona odsłoniętym na stacji kolejowej Maidenhead[12].

Pomnik poświęcony Nicholasowi Wintonowi na głównym dworcu kolejowym w Pradze

Kultura masowa[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie czeskiego epizodu życia Wintona zostały nakręcone 3 filmy:

O Wintonie traktuje również sztuka teatralna "Numbers from Prague", która była odgrywana w Cambridge, w Anglii w styczniu 2011 roku[16].

Przypisy