Nick Nolte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nick Nolte
Nick Nolte w 2000 roku
Nick Nolte w 2000 roku
Imię i nazwisko Nicholas King Nolte
Data i miejsce urodzenia 8 lutego 1941
Stany Zjednoczone Omaha
Zawód aktor
Współmałżonek 1. Sheila Page (1966–1970)
2. Sharyn Haddad (1978–1983)
3. Rebecca Linger (1984–1994)
Lata aktywności od 1969
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Nick Nolte, właściwie Nicholas King Nolte (ur. 8 lutego 1941 w Omaha w stanie Nebraska) – amerykański aktor filmowy; w młodości także model. Trzykrotnie nominowany do Oscara za główne role w filmach: Książę przypływów (1991) i Prywatne piekło (1997) oraz za drugoplanową kreację w filmie Wojownik (2011). Laureat nagrody Złotego Globu (za rolę w Księciu przypływów).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie rzymskokatolickiej jako jedyny syn i młodsze dziecko podróżującego handlarza pół Niemca Franka Nolte i Helen King. Ma starszą siostrę Nancy. Po ukończeniu Kingsley Elementary School w Waterloo, kontynuował naukę w Benson High School i Westside High Schoo w Omaha. Następnie uczęszczał do Pasadena City College w Pasadenie, Eastern Arizona College w Thatcher w stanie Arizona i Phoenix College w Phoenix. Dzięki stypendium sportowemu za grę w uniwersyteckim zespole futbolu amerykańskiego studiował na Arizona State University w Tempe. W 1961 roku uczył się aktorstwa pod kierunkiem Bryana O'Byrne w Stella Adler Studio w Los Angeles. W latach 60. pracował jako model, m.in. dla firmy Clairol i od 1962 roku przez czternaście lat występował m.in. na scenie Pasadena Playhouse (1963), Old Log Theatre w Minneapolis (1968), nowojorskiej Café La Mama (1971) oraz w Los Angeles i Actors Inner Circle Theatre w Phoenix (1972) ze sztuką Williama Inge Ostatnia podkładka (The Last Pad).

N dużym ekranie debiutował epizodycznymi rolami na początku lat 70. Później pojawiał się również gościnnie w popularnych serialach telewizyjnych; m.in. u boku Karla Maldena i Michaela Douglasa w Ulicach San Francisco. Jednak prawdziwy sukces i uznanie przyniosła mu kreacja zbuntowanego Toma Jordache, młodszego brata senatora Rudy'ego Jordache'a (w tej roli Peter Strauss) w telewizyjnej adaptacji powieści Irwina Shaw serialu pt. Pogoda dla bogaczy (1976). Rola ta otworzyła mu drogę do dalszej aktorskiej kariery.

W następnych latach stworzył kolejne role; nowojorskiego nurka-odkrywcy ładunku morfiny i zatopionego hiszpańskiego statku z legendarnym skarbem w thrillerze przygodowym Głębia (1977), gdzie zagrał z Jacqueline Bisset i Robertem Shawem; jako zajmujący się przemytem narkotyków weteran wojny wietnamskiej w kryminalnym dramacie wojennym Psi żołd (1978); rozczarowywany starzejący się zawodowy piłkarz w komedii sportowej Teda Kotcheffa Czterdziestka z Dallas (1979); morski biolog w ekranizacji powieści Johna Steinbecka Ulica Nadbrzeżna (1982). Kasowym przebojem okazała się komedia sensacyjna 48 godzin (1982) w reżyserii Waltera Hilla, w której Nolte stworzył znakomity duet z debiutującym na ekranie Eddiem Murphym. W 8 lat później powstał jej sequel pt. Następne 48 godzin (1990). W między czasie wystąpił; m.in. w roli fotografa relacjonującego wojnę domową w Nikaragui w dramacie Pod ostrzałem (1983) oraz bezdomnego włóczęgi, który odmienia życie pewnej rodziny w komedii Włóczęga z Beverly Hills (1986).

Na początku lat 90. zanotował kolejne aktorskie sukcesy. Zachwycił publiczność i krytykę rolą adwokata w zrealizowanym przez Martina Scorsese filmie Przylądek strachu (1991), będącego remakeiem obrazu J. Lee Thompsona z 1962. Za kreację w melodramacie Barbry Streisand Książę przypływów (1991) otrzymał nagrodę Złotego Globu oraz pierwszą w karierze nominację do Oscara dla najlepszego aktora. Drugą nominację przyznano mu 7 lat później za główną rolę w dramacie Prywatne piekło (1998). Trzecią otrzymał w 2012 za drugoplanową rolę w filmie Wojownik (2011).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Nolte zasłynął również ze swych problemów z nadużywaniem alkoholu i narkotyków. M.in. w 2002 został zatrzymany w Malibu pod zarzutem jazdy po pijanemu. Był trzykrotnie żonaty. Wszystkie małżeństwa zakończyły się rozwodami. Ze związku z trzecią żoną Rebeccą Linger ma syna Brawley'a (ur. 1986), który zagrał m.in. w filmie Okup (1996). Po trzecim rozwodzie, w latach 90. był krótko związany z aktorkami: Debrą Winger i Vicki Lewis. Od 2003 pozostaje w nieformalnym związku z Clytie Lane, która 3 października 2007 urodziła córkę Sophię.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nolte w roli Toma Jordache (Pogoda dla bogaczy (1976))

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]