Nigel Stepney

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Nigel Stepney
Nigel Stepney wraz z Jeanem Todtem
Nigel Stepney wraz z Jeanem Todtem
Imię, nazwisko Nigel Stepney
Kraj  Wielka Brytania

Nigel Stepneybrytyjski mechanik Formuły 1, który pracował dla Ferrari w latach 19962007.

Stepney rozpoczął karierę mechanika w Formule 1 w roku 1977 w teamie Shadow. W roku 1979 przeszedł do Lotusa, a w 1989 – do Benettona. W 1991 roku pracował dla zespołu Piquet Racing w Formule 3000. Do Ferrari przeszedł wraz z Michaelem Schumacherem, Rorym Byrnem i Rossem Brawnem, gdy ci przechodzili z Benettona do Ferrari.

W Grand Prix Hiszpanii w sezonie 2000, po wyjeździe z pit stopu Michael Schumacher przejechał przypadkowo po nodze Stepneya, przez co szef mechaników Ferrari miał złamaną stopę.

Na początku roku 2007 pojawiły się plotki, że Stepney jest niezadowolony z pracy w Ferrari, i w związku z tym chce opuścić ten zespół[1].

Afera szpiegowska[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Afera szpiegowska w Formule 1.

O Stepneyu zrobiło się głośno, gdy na jaw wyszła afera szpiegowska – udostępniał on własność intelektualną Mike'owi Coughlanowi, jednemu z szefów McLarena. Gdy zespół Ferrari dowiedział się o tym, 3 lipca 2007 roku zwolnił go. W wyniku afery zespół Mclaren musiał zapłacić 100 milionów dolarów grzywny; FIA odebrała mu także wszystkie punkty w klasyfikacji konstruktorów w sezonie 2007, kierowcom McLarena natomiast tych punktów nie odebrano.

Po Formule 1[edytuj | edytuj kod]

22 stycznia 2008 ogłoszono, że Stepneya zatrudniła firma Gigawave, producent kamer używanych na pokładach samochodów w wyścigach samochodowych (firma ta ma także swój zespół w serii FIA GT) jako Dyrektora Technologii Wyścigowych[2].

7 marca 2008 FIA odradziła jakimkolwiek zespołom Formuły 1 zatrudnianie Stepneya.

Przypisy