Nightwood

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Smoki Nightwood
Licencja zamknięta
Silnik PHP
Data wydania

2004

Gatunek

MMORPG

Tryby gry gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma przeglądarka internetowa
Wymagania

przeglądarka internetowa, Internet

Kontrolery klawiatura, Mysz

Nightwood – polska internetowa gra z gatunku MMORPG rozgrywana przez przeglądarkę internetową, zwana także Smokami. Gracze wcielają się w postać hodowcy smoków[1]. Gra nie ma z góry określonego celu, jednak ilość opcji pozwala wybrać dziedzinę, w której można współzawodniczyć z innymi graczami. Świat, w którym rozgrywa się akcja gry nazywany jest lasem Nightwood. Nie ma ona ograniczeń wiekowych.

Gra powstała w lipcu 2004 roku przy forum internetowym Nightwood[2]. W 2006 roku skrypty gry i forum zostały rozdzielone tworząc odrębne całości. W maju 2012 roku było zarejestrowanych ponad 790 tys. kont graczy[3] (na forum Nightwood zarejestrowanych w tym samym okresie było ponad 44 tys. użytkowników)[4].

Cechy gry[edytuj | edytuj kod]

 • Styl gry jest oparty na grze fabularnej. Można w niej wysyłać smoki na różne wyprawy i decydować o ich czasie, walczyć ze strażnikami określonych krain i innymi smokami, zdobywać składniki zwykłe i specjalne, a także rozwijać kolejne poziomy smoków i wypraw.
 • Posiada system rozwoju hodowanych smoków. Można szkolić poszczególne zdolności smoków, trenować w akademii, decydować o taktyce walki, dodawać specjalne przedmioty zmieniające statystyki cech (hieroglify, Soma oraz gemy).
 • Ekonomia gry polega na handlu zdobytymi przedmiotami poprzez targ, indywidualne transakcje między graczami bądź system licytacji na forum.
 • Nad przebiegiem gry czuwają administratorzy i strażnicy ładu - moderatorzy. Sama gra nie posiada Mistrza Gry, który prowadziłby narrację.
 • Ważne wydarzenia z życia codziennego znajdują odzwierciedlenie w fabule gry dzięki specjalnym tematycznym eventom.
 • Gra jest bezpłatna. Gracze mogą zakupić rubiny poprzez sms, przelew oraz paysafecard, pozwalające uzyskać dostęp do dodatkowych opcji w grze, nie wpływających jednak bezpośrednio na rozgrywkę. Rubiny dostępne są także w samej grze bez konieczności ich zakupu. W grze umieszczone są reklamy, nie występują reklamy w formie pop-up.
 • Istnieje ponad 700 wariantów wyglądu smoków, a ich liczba się ciągle zwiększa.
 • Istnieje 38 smoczych ras, w tym kilkanaście specjalnych[5].

Właściwości gry[edytuj | edytuj kod]

W grze nie można stracić hodowanych smoków czy zdobytych składników. Smoki można jedynie usunąć, a składniki sprzedać. Smoki są nieśmiertelne i wszelkie obrażenia można wyleczyć, a czynniki wpływające na zmniejszenie statystyk wyeliminować.

Gra ma rozbudowaną indywidualizację profilu hodowcy i hodowanych smoków. Można opisać postać hodowcy, dodać avatar gracza, tworzyć opisy swoich bestii oraz przygotowywać graficzne ramki, na których są prezentowane smoki. Każdy z żywiołów smoków posiada od kilku do kilkunastu wariantów wyglądu oraz zróżnicowany wygląd smoków z różnych zakresów ich wieku.

Gra kryje różne niespodzianki. O określonych porach dnia lub nocy udostępniane są specjalne opcje, które nie wpływają zasadniczo na grę, są tylko elementem urozmaicenia. Przykładem może być niespodziewane pojawianie się w nocy Hiszpańskiej Inkwizycji lub Kaczki Pytajki.

Gracze mają możliwość komentowania profili i smoków innych uczestników gry.

Smoki Nightwood posiadają zintegrowany z grą czat – Shoutbox.

Przypisy

 1. Smoki Nightwood (pol.). wcograc.pl. [dostęp 2010-10-17].
 2. Smoki Nightwood - gra internetowa (pol.). top50.com. [dostęp 2010-10-17].
 3. Według statystyk podanych na oficjalnej stronie gry.
 4. Według statystyk podanych na stronie forum.
 5. Smoki Nightwood (pol.). mmorpg.gry-online.pl. [dostęp 2010-10-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]