Nikanor (Popović)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nikanor
Svetozar Popović
Biskup temeszwarski
Kraj działania

Austro-Węgry

Data i miejsce urodzenia

1831
Kišfaluba

Data i miejsce śmierci

22 lipca 1901
Temesvár

Biskup temeszwarski
Okres sprawowania

1891–1901

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Serbski Kościół Prawosławny – Patriarchat Karłowicki

Śluby zakonne

25 września 1890

Diakonat

1862

Prezbiterat

1862

Nominacja biskupia

1891

Chirotonia biskupia

1891

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

27 grudnia 1891

Miejscowość

Sremski Karlovci

Miejsce

Sobór św. Mikołaja

Konsekrator

Jerzy

Współkonsekratorzy

Nektariusz (Dimitrijević), Miron (Nikolić)

Nikanor, imię świeckie Svetozar Popović (ur. 1831 w Kišfalubie, zm. 22 lipca 1901 w Temesvárze) – serbski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem serbskiego nauczyciela. W dzieciństwie stracił matkę; jego ojciec wstąpił wówczas do monasteru Privina Glava. Svetozar Popović ukończył niższe gimnazjum we Vrbasie, natomiast wyższe – w Peszcie. Tam też ukończył studia prawnicze. Następnie wstąpił do seminarium duchownego w Sremskich Karlovcach. W 1860 został profesorem w serbskim gimnazjum w tym samym mieście i pracował w tym charakterze przez dwa lata. W 1862 przyjął święcenia kapłańskie i został skierowany do parafii w Čurugu i w Bačincach, był również dziekanem dekanatu žabalskiego[1].

25 września 1890 został postrzyżony na mnicha w monasterze Grgeteg, przez archimandrytę Hilariona, przyjmując imię zakonne Nikanor. Następnie został przełożonym monasteru Šišatovac; następnie przeniesiono go do monasteru Beočin, gdzie także kierował wspólnotą. W 1891 otrzymał nominację na biskupa temesvarskiego i w związku z tym otrzymał godność archimandryty[1]. Jego chirotonia biskupia odbyła się również w 1891 w soborze św. Mikołaja w Sremskich Karlovcach pod przewodnictwem patriarchy serbskiego Jerzego w asyście biskupów vršackiego Nektariusza oraz pakrackiego Mirona. Na katedrze pozostawał przez dziesięć lat, do śmierci. Został pochowany na cmentarzu serbskim w Temesvárze[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c biskup Sawa (Vuković), Srpski jerarsi od devetog do dvadesetog veka, Evro Beograd, Unireks Podgorica, Kalenić Kragujevac, 1996, s. 358.