Ninian Stephen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ninian Stephen
NinianStephen.gif
Data i miejsce urodzenia 15 czerwca 1923
Henley-on-Thames
Australia Gubernator generalny Australii
Okres urzędowania od 29 czerwca 1982
do 16 lutego 1989
Poprzednik Zelman Cowen
Następca Bill Hayden
Odznaczenia
Order Podwiązki (Wielka Brytania) Rycerz Orderu Australii Krzyż Wielki Orderu Św. Michała i Św. Jerzego (Wielka Brytania) Rycerz Krzyża Wielkiego Królewskiego Orderu Wiktorii Rycerz Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego Rycerz Orderu Szpitala Św. Jana z Jerozolimy (Wielka Brytania) 1939-1945 Star (Wielka Brytania) Gwiazda Pacyfiku (Wielka Brytania) War Medal 1939–1945 (Wielka Brytania) Australia Service Medal 1939–1945 (Wielka Brytania) Queen Elizabeth II Silver Jubilee Medal Australian Defence Medal Komandor Legii Honorowej (Francja)

Ninian Martin Stephen (ur. 15 czerwca 1923 w Henley-on-Thames) – australijski prawnik, w latach 1982-1989 gubernator generalny Australii.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jego rodzice – z pochodzenia Anglicy – wyemigrowali do Australii, gdy był małym dzieckiem. Ukończył prawo na uniwersytecie w Melbourne. Przerwał studia na czas II wojny światowej i walczył na Borneo oraz Nowej Gwinei. W 1952 został członkiem adwokatury stanu Wiktoria. W latach 60. stał się znanym specjalistą w dziedzinie prawa handlowego i konstytucyjnego.

W 1970 został sędzią Sądu Najwyższego swojego stanu, a dwa lata później sędzią federalnego Sądu Najwyższego. W 1982 otrzymał nominację na gubernatora generalnego. Jego powołanie miało związek z faktem, iż kadencja jego poprzednika, profesora prawa, sir Zelmana Cowena, była oceniana bardzo dobrze i liczono, że nominacja kolejnego apolitycznego prawnika da podobny efekt. Tak też się stało, zaś wyrazem uznania dla Stephena było przedłużenie jego kadencji o 18 miesięcy.

Po odejściu ze stanowiska przeszedł na emeryturę. W latach 1993-1997 zasiadał w Międzynarodowym Trybunale Karnym ds. byłej Jugosławii i ds. Rwandy (oba sądy dysponowały wspólną izbą apelacyjną). Jest jednym z nielicznych posiadaczy aż pięciu orderów – brytyjskich i australijskich – z których każdy uprawnia go tytułu: „Sir”.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]