Nippon Professional Baseball

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Nippon Professional Baseball
Summer Koshien 2009 Final.jpg
Stadion Koshien
Założona 1950
Komisarz Ryozo Kato
Liczba drużyn 12
Ostatni zwycięzca Tohoku Rakuten Golden Eagles
Najwięcej tytułów Yomiuri Giants (22)

Nippon Professional Baseball (w skrócie NPB) – to zawodowa liga baseballu w Japonii, lokalnie nazywana Puro Yakyū (プロ野球), która zrzesza 12 klubów. Utworzona w 1950 roku po reorganizacji Japanese Baseball League, powstałej w 1934. NPB dzieli się na dwie ligi: Central League i Pacific League[1]. Ich zwycięzcy przystępują do meczów o mistrzostwo zwanych Japan Series (jap. 日本シリーズ Nippon Shiriizu).

Sezon, podczas którego mają miejsce dwa lub trzy Mecze Gwiazd, rozpoczyna się pod koniec marca lub na początku kwietnia i trwa do października. Każdy zespół rozgrywa 144 mecze[2]. W 2004 roku w Lidze Pacyfiku zorganizowano play-offy[3]. W 1. rundzie mierzą się druga i trzecia drużyna tej ligi. W 2. zwycięzca z poprzedniej z najlepszą drużyną Ligi Pacyfiku. Mecze rozgrywane są do trzech zwycięstw. Mistrz Ligi Centralnej przystępuje od razu do Nippon Shiriizu bez konieczności rozgrywania play-offów. W 2005 wprowadzono system rozgrywania meczów między ligowych[1].

W NPB zasady są prawie takie same jak w Major League Baseball. Wyjątkiem jest reguła rozgrywania meczów w dodatkowych inningach. W sezonie zasadniczym, jeśli wynik jest wciąż nierozstrzygnięty po dwunastej zmianie ogłaszany jest remis. W play-offs mecz może składać się maksymalnie z 15 inningów i przy wyniku remisowym jest powtarzany[2].

W Lidze Pacyfiku stosowana jest reguła stosowania wyznaczonego pałkarza (ang. designated hitter), podobnie jak w American League[1], z kolei w Lidze Centralnej do wybijania piłki mianuje się między innymi miotacza, podobnie jak w National League[4].

Zespoły[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Nippon Professional Baseball (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 1 września 2012].
  2. 2,0 2,1 Japan: Nippon Professional Baseball, 2012 (ang.). billsportsmaps.com. [dostęp 1 września 2012].
  3. PL plans to bring back playoffs (ang.). japantimes.co.jp. [dostęp 1 września 2012].
  4. Central League (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 1 września 2012].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]