Noc w muzeum 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Noc w muzeum 2
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian
Szkielet dinozaura "występujący" w tym filmie (London Film Museum).
Szkielet dinozaura "występujący" w tym filmie (London Film Museum).
Gatunek familijny, fantasy, przygodowy
Data premiery 20 maja 2009[1].
Kraj produkcji Kanada
Język angielski
Czas trwania 105 minut
Reżyseria Shawn Levy
Scenariusz Scenariusz:
Thomas Lennon
Fabuła:
Robert Ben Garant
Książka:
Milan Trenc
Główne role Ben Stiller
Amy Adams
Owen Wilson
Hank Azaria
Robin Williams
Steve Coogan
Ricky Gervais
Muzyka Alan Silvestri
Zdjęcia John Schwartzman
Scenografia Claude Pare
Kostiumy Marlene Stewart
Montaż Don Zimmerman
Dean Zimmerman
Produkcja Shawn Levy
Chris Columbus
Michael Barnathan
Wytwórnia 20th Century Fox
21 Laps Entertainment
1492 Pictures
Dune Entertainment
Museum Canada Productions
Dystrybucja 20th Century Fox
Budżet 150 000 000$[2]
Poprzednik Noc w muzeum (2006)
Kontynuacja Noc w muzeum: Tajemnica grobowca (2014)
Owen Wilson, Amy Adams i Ben Stiller na spotkaniu promującym film w maju 2009 r.

Noc w muzeum 2 (ang. Night at the Museum: Battle of the Smithsonian) – amerykański film komediowy z 2009 roku i sequel filmu Noc w muzeum z 2006 roku. Wystąpili m.in. Ben Stiller, Amy Adams oraz Robin Williams.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Larry Daley, który niegdyś był nieudacznikiem, teraz ma swoją firmę – Daly Devices, która produkuje różne przedmioty domowego użytku takie jak: świecąca w ciemności latarka, niegubiący się breloczek do kluczy oraz wielka kość dla psa. Inspirował się on przy ich tworzeniu swoją byłą pracą strażnika nocnego w Muzeum Historii Naturalnej. Gdy wybiera się on do byłej pracy aby przypomnieć sobie tamte chwile dowiaduje się, że Muzeum będzie modernizowane, a część eksponatów zostanie wywieziona do Instytutu Smithsona w Waszyngtonie, a następnie będą one zastąpione interaktywnymi hologramami. Gdy Larry przychodzi w nocy znów do Muzeum dowiaduje się, że Teddy Roosevelt, Reksio, Dekster, Głowa z Wyspy Wielkanocnej oraz Faraon Ahkmenrah i jego tablica zostają. Oznacza to jednak, że reszta eksponatów już nigdy nie ożyje. Następnej nocy Larry dostaje telefon z Instytutu od Jedediaha, który mówi, że Dekster ukradł tablicę i teraz Kahmunrah, starszy brat Ahkmenrah, atakuje ich. Natychmiast postanawia jechać do Waszyngtonu i z pomocą syna Nicka odwiedza National Air and Space Museum, Narodową Galerię Sztuki i Smithsonian Institution Building w poszukiwaniu Archiwum Federalnego – największego muzeum świata, które ożyło.

Jego plan polega na tym, że zabierze tablicę i z powrotem odniesie ją do Muzeum Historii Naturalnej. Na miejscu Larry wkrada się do Instytutu i znajduje tam nieruchomego Kahmunrah i jego wojska, które próbują zamknąć eksponaty w metalowym baraku. Zabiera tablicę Ahkmenrah, którą trzyma Dekster. Gdy tylko słońce zachodzi wszyscy znów stają się żywi. Oddziały wojsk atakują go, a Kahmunrah mówi, że ożywianie eksponatów muzealnych to tylko jedna z wielu zdolności tablicy. Z jej pomocą zamierza uwolnić Armię Podziemi i zapanować nad światem. Pod pretekstem pokazania potężnej broni jaką jest Kostka Rubika zaprowadził ich do wielkiej ośmiornicy. Larry zostaje uratowany przez George'a Armstronga Custera, który potem sam siebie ogłusza uderzając się w głowę. Następnie poznaje on Amelię Earhart – osobę najbardziej zainteresowaną tą przygodą i towarzyszeniu Larry'emu. Oboje przechodzą przez wystawę obrazów i z łatwością omijają zastawione na nich pułapki. Tymczasem Kahmunrah zbiera popleczników. Zatrudnia czarno-białego gangstera z 1930 roku – Ala Capone, rosyjskiego cara – Iwana Groźnego i francuskiego generała oraz cesarza – Napoleona Bonaparte. Zgłosili się do niego również Darth Vader z Gwiezdnych wojen i Oskar z Ulicy Sezamkowej lecz zostali odesłani. Mają mu pomóc w schwytaniu Larry'ego i Amelii w zamian za część podbitego świata. Custer jest uwięziony wraz z resztą eksponatów z Muzeum Historii Naturalnej i obmyśla plan ataku, który polega na tym, że on krzyknie "Atak!" a reszta ich zaatakuje. Tego planu nie akceptuje Sacajawea. Tymczasem Jedediah i Oktawian jako najmniejsi z grupy po cichu wymykają się z pułapki i zamierzają pomóc Larry'emu.

Zostają oni złapani przez oddziały Ala Capone. Jedediah mówi do Oktawiana aby uciekał, gdy on będzie odwracał ich uwagę co kończy się wsadzeniem Jedediaha do klatki dla ptaków. Kahmunrah uważa go za słodkiego. Widząc to Oktawian ślubuje pójść po posiłki i uratować go.

Larry i Amelia zostają schwytani i zaprowadzeni do Kahmunrah, który próbuje otworzyć Wrota Podziemi dzięki szyfrowi, który trzeba wcisnąć na tablicy. Okazuje się jednak, że kod został zmieniony. Mówi do Larry'ego, że ma czas do wschodu słońca na odkrycie właściwego szyfru, a żeby przyśpieszyć jego starania wsadza Jedediaha do klepsydry. Przesypujący piasek sprawia, że ma on coraz mniej powietrza. Larry i Amelia postanawiają skonsultować się z popiersiem Teddy'ego, który mówi że odpowiedź jest w samym sercu grobowca faraona. Następnie pytają o radę Myśliciela, który jednak nie udziela im odpowiedzi ponieważ rozprasza go rzeźba przepięknej Afrodyty. W końcu udają się spytać o rozwiązanie do National Air and Space Museum do figurek Alberta Einsteina, którzy mówią, że rozwiązaniem jest liczba Pi. Następnie oboje lecą Flayerem I do Pomnika Lincolna, a potem wracają do Instytutu. Po powrocie Larry przeciągał chwilę wyjawienia kodu aby Amelia mogła znaleźć pomoc. Jednak w tym momencie Capone, Napoleon i Iwan wracają z prawidłowym szyfrem po tym jak zastraszyli jedną z figurek Einsteina. Kahmunrah otwiera wrota i wypuszcza armię ptako-ludzi. Kiedy wydaje się, że Larry nie ma już wyjścia wielki pomnik Lincolna przychodzi z pomocą i zagania wszystkich ptako-ludzi z powrotem do podziemi. Z pomocą przychodzą wtedy eksponaty z Muzeum Historii Naturalnej z Custerem na czele i nowym planem. Kiedy Custer krzyknie "NIE zaatakujemy was" oni ich zaatakują. Bitwa toczy się teraz między oddziałami Capone, Napoleona i Iwana, a eksponatami z Muzeum. W wirze walki Oktawian ratuje z klepsydry Jedediaha i oboje atakują wrogów kując ich po stopach. W tym czasie Larry walcząc z Kahmunrah wpycha go do podziemi i zamyka wrota.

Amielia leci z Larrym i innymi eksponatami z powrotem do Muzeum Historii Naturalnej, gdzie wita ich Teddy. Larry zapewnia go, że wszyscy tu pozostaną. Przed odlotem Amelii, Larry całuje ją na do widzenia. W końcu odlatuje pozostawiając go przed Muzeum. Jakiś czas później Larry sprzedał swoją firmę i zainwestował pieniądze w Muzeum. Jest ono otwierane późną nocą kiedy to eksponaty ożywają i mogą zabawiać gości. Oczywiście wszyscy ludzie myślą, że to hologramy, roboty lub ucharakteryzowani, zwykli ludzie. Teddy jest przewodnikiem, Dekster i Ahkmenrah opowiadają o tablicy i jej mocy, a Attyla opowiada niesamowite historie. Larry znów zatrudniony jako stróż nocny, spotyka pewnego razu kobietę, która z wyglądu jest podobna do Amelii. Film kończy się, gdy Larry pokazuje jej, gdzie jest hala miniatur. Wtedy Jedediah przelatuje przez ekran w małym samolocie.

W czasie napisów widać jak Johny Motorola gmera przy telefonie Larry'ego, który zgubił na czarno-białym zdjęciu "V-J Day in Times Square". Naprawdę Motorola została założona w 1930 r. przez Paula Galvina i Josepha Galvina, a nazwa pochodzi od połączenia słów "Moto" i "Victrola"

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Aktor Postać Dubbing
Ben Stiller Larry Daley Piotr Adamczyk
Amy Adams Amelia Earhart Klementyna Umer
Owen Wilson Jedediah Smith Jan Aleksandrowicz-Kraśko
Hank Azaria Kamunrah Artur Dziurman
Christopher Guest Iwan Groźny Marcin Troński
Brad Garrett Głowa z Wyspy Wielkanocnej
Alain Chabat Napoleon Bonaparte Mirosław Konarowski
Ricky Gervais Dyrektor Mcphee
Steve Coogan Oktawian Krzysztof Banaszyk
Bill Hader George Armstrong Custer Piotr Kozłowski
Jon Bernthal Al Capone Modest Ruciński
Rami Malek Ahkmerah
Patrick Gallagher Attyla
Jake Cherry Nick Daley Wit Apostolakis-Gluziński
Mizuo Peck Sacajawea Kamilla Baar
Robin Williams Theodore Roosevelt Tadeusz Kwinta
Kevin Jonas Amorek#1 (głos)
Joe Jonas Amorek#2 (głos)
Nick Jonas Amorek#3 (głos)

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: Studio Sonica
Nagrań dokonano w: Studio Mafilm Audio w Budapeszcie
Reżyseria: Miriam Aleksandrowicz
Tłumaczenie: Arleta Walczak
Dialogi polskie: Joanna Kuryłko
Dźwięk: Imre Erdélyi, Agnieszka Stankowska
Organizacja produkcji: Agnieszka Kudelska

W pozostałych rolach: Paweł Ciołkosz, Aleksander Czyż, Dorota Furtak, Tomasz Jarosz, Jakub Kamieński, Agnieszka Kudelska, Dariusz Niebudek i inni

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Scenarzyści Robert Ben Garant i Thomas Lennon, na początku tworzenia sequela planowali nazwać go "Kolejna noc w muzeum" (ang.Another Night at the Museum). Powiedzieli wtedy: "Będą obecne postacie, jak i również wiele nowych".

20th Century Fox oznajmił, że film będzie zatytułowany Night at the Museum: Battle of the Smithsonian, a jego premiera będzie w dniu Pamięci Narodowej 22 maja 2009 r. Potwierdzono, że udział w filmie znów wezmą Ben Stiller, Robin Williams, Dick Van Dyke (jednak pogłoski o powrocie Van Dyka okazały się nieprawdą), a Shawn Levy znów zasiądzie na krześle reżysera. Ponadto powiedzieli, że będzie to pierwszy raz z użyciem nazwy "Smithson" w tytule filmu. Jednak nie jest to pierwszy film kręcony w Instytucie Smithsona. Jest on w dużej mierze kręcony również w Vancouver. Ze względu na typ filmu jest w nim dużo więcej szczegółów historycznych np. Amelia Earhart. Potwierdzili, że nowym, nikczemnym faraonem będzie Hank Azaria, który potwierdził powrót Owena Wilsona, Ricky'ego Gervaisa, i Stevea Coogana.

Oficjalna zapowiedź odbyła się w nocy 21 maja 2008 r. w Licoln Memorial, oraz w Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku w nocy 18 i 20 sierpnia 2008 r. Trailery zostały pokazane przed Opowieściami na dobranoc, Jestem na tak i Marley i Ja w grudniu 2008 r. i w styczniu 2009 r. przed Ślubnymi wojnami, Różową Panterą 2 i Dragonball: Ewolucja.

Film w Ameryce był promowany przez parodię Amerykańskiego Idola. W reklamie w Instytucie Smithsona stała replika biurka jurorów.

Opinie[edytuj | edytuj kod]

Prawdziwy samolot Amelii Earhart

Podobnie jak poprzednik, sequel otrzymał mieszane recenzje od krytyków. Rotten Tomatoes poinformował, że film dostał od 43% ze 119 osób dobrą opinię i średnią 5,1 na 10. Wśród grupy Rotten Tomatoes' "Cream of the Crop", w której skład wchodzą popularni i godni zaufania krytycy z najważniejszych gazet, stron internetowych, telewizji, radia i filmów wydali ogólną ocenę 34% z 27 opinii[3]. Kolejna recenzja wystawiona tym razem przez Metacritic i najlepszych stu krytyków wykazała 42% poparcia z 31 opinii[4]. Roger Ebert z "The Chicago Sun Times" wydał ocenę 1,5 gwiazdki na 4.

Bardzo dobre opinie wydano rolom Amy Adams i Hanka Azaria. Michael Phillips z Chicago Tribune wydał Amy 3 gwiazdki. Owen Gleiberman z Entertainment Weekly wydał filmowi ocenę 5+ ale powiedział, że to Adams nadaje filmowi "to coś"[5]. Perry Seibert z TV Guide wydał tylko dwie gwiazdki mimo tego że jak sam powiedział Han Azaria to komediowy mistrz wszech czasów. Michaelowi Rechtshaffenowi z The Hollywood Reporter and A.O. Scott z The New York Times podobały się obie części[6].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Znane dzieła[edytuj | edytuj kod]

Gra komputerowa[edytuj | edytuj kod]

Gra wideo oparta na filmie została wydana 5 maja 2009. Była dość dobrze przyjęta, w porównaniu do większości gier opartych na filmach. Oceniania na 7,5 na 10.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy