Tranquility

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Node 3)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Node 3

Moduł Node 3 został dołączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w roku 2010 wraz z modułem Cupola za pomocą promu Endeavour podczas misji STS-130.

Node 3 jest ostatnim z planowanych modułów połączeniowych, który podobnie jak bliźniacze Node 1 (Unity) i Node 2 (Harmony), pełni rolę korytarza pomiędzy poszczególnymi członami stacji. Początkowe plany przedstawiały Node 3 jako niemal identyczny (w porównaniu do Unity i Node 2) moduł. Jednakże obecnie Node 3 ma częściowo zastąpić skreślony Transhab. W ramach nowego projektu na pokładzie znajdowałoby się wiele urządzeń, które oryginalnie miał zawierać Transhab, a zatem: chłodziarko-zamrażarka, ruchoma bieżnia, kuchnia, magazyn, zbiorniki na wodę, toaleta (Waste and Hygiene Compartment) oraz specjalne pomieszczenia na odzież, lekarstwa i żywność. Oprócz tego na pokładzie modułu znajdzie się system odnowy atmosfery stacji, usuwający zanieczyszczenia z powietrza i monitorujący/kontrolujący zawartość atmosfery oraz nowoczesny system podtrzymywania życia (odzyskiwanie zużytej wody, produkcja tlenu). Budowa Node 3 rozpoczęła się w 2006 r, a zakończenie budowy planowane było na maj 2008 r.

Do modułu dołączony został moduł obserwacyjny Cupola (we wnętrzu którego umieszczone zostanie stanowisko sterowania manipulatorem Canadarm2 - Robotic Work Station). Anulowany moduł mieszkaniowy także miał być przyłączony do Node 3.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

  • Długość: 6,7 m
  • Średnica: 4,5 m
  • Masa: 15 500 kg

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]