Norrköpings stadsmuseum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Norrköpings stadsmuseum
Ilustracja
Knäppingen, jeden z budynków Muzeum Miejskiego w Norrköping, widok od strony Västgötegatan
Państwo

 Szwecja

Miejscowość

Norrköping

Adres

Norrköpings stadsmuseum
Västgötegatan 21
602 21 Norrköping

Data założenia

1981

Dyrektor

Bror-Tommy Sturk

Położenie na mapie Östergötlandu
Mapa konturowa Östergötlandu, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Norrköpings stadsmuseum”
Położenie na mapie Szwecji
Mapa konturowa Szwecji, na dole znajduje się punkt z opisem „Norrköpings stadsmuseum”
Ziemia58°35′23″N 16°10′48″E/58,589722 16,180000
Strona internetowa

Norrköpings Stadsmuseum (pol. Muzeum Miejskie w Norrköping) – muzeum poświęcone historii przemysłu tekstylnego, otwarte w roku 1981 w mieście Norrköping.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza inicjatywa założenia muzeum w Norrköping została podjęta w 1862 roku przez przewodniczącego sądu rejonowego Fredrika Funcka. Założycielem pierwszego muzeum publicznego w Norrköping był Otto Nilsson. Muzeum otwarto w 1871, a prowadziło je stowarzyszenie robotnicze Norrköpings Arbetarförening[1].

Pierwsza działalność o charakterze muzealnym w Norrköping rozpoczęła się w roku 1912, kiedy przemysłowiec Carl Swartz przekazał na ten cel swoją willę przy Södra promenaden. Działalność muzealna w Villa Swartz koncentrowała się na gromadzeniu zbiorów z dziedziny sztuk plastycznych i wystawach dzieł sztuki. W 1930 roku powstało stowarzyszenie Föreningen Gamla Norrköping, które postawiło sobie za cel stworzenie muzeum dla przechowywania wspólnych zbiorów dentysty Helgi Hagberg i przemysłowca Pehra Swartza. Miasto przekazało na ten cel stary szpital porodowy w dzielnicy Strömbacken[1].

Jesienią 1946 przy Kristinaplatsen zostało otwarte Norrköpings Museum. Przeniesiono do niego zbiory Föreningen Gamla Norrköping. Ponieważ zbiory te były obszerne, wyeksponowano tylko część z nich (jako stałą miejską wystawę historyczną), a resztę złożono w magazynie teatru miejskiego, który w zamian za to mógł używać je jako rekwizyty. Pod koniec lat 50. uległa rozszerzeniu działalność muzeum poświęcona sztuce. Zbiory sekcji historycznej zostały wyniesione z muzeum i złożone w magazynie fabrycznym w dzielnicy Saltängen. W 1967 roku budynek strawił wielki pożar, a wiele z historycznych zbiorów miejskich zostało zniszczonych. Po pożarze sekcję historyczną przeniesiono do budynku przy Västgötegatan 21, gdzie na jej potrzeby biurowe i wystawiennicze przydzielono kilka pomieszczeń. Zbiory zmagazynowano w sąsiednim budynku przy Västgötegatan 19. Budynki te miały stać się częścią przyszłego kompleksu muzealnego Norrköpings Stadsmuseum[1]. Gdy w mieście upadł przemysł tekstylny, część jego byłych pracowników postanowiła przywrócić do życia niektóre nieczynne maszyny. Grupa pracowała nad tym projektem w latach 1971–1981. Gdy w roku 1981 otwarto muzeum miejskie, maszyny te stały się jego główną atrakcją. W latach 80. zatrudniono technika tekstylnego Larsa Anderssona, który tkał na tych maszynach, prezentował je zwiedzającym, konserwował, a nawet zakupił kilka cennych historycznie modeli. Zwiedzający mogą urządzenia te podziwiać również i obecnie[2].

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Zadaniem muzeum jest zarządzanie i konserwacja historycznych zbiorów, na które składają się setki tysięcy wszelkiego rodzaju przedmiotów, obiektów, maszyn, fotografii, filmów, zdjęć archiwalnych i nagrań dźwiękowych stanowiących ważną część historycznego dziedzictwa Norrköping. Część zbiorów jest eksponowana na wystawach, a reszta (zdecydowana większość) znajduje się w muzealnym archiwum, gdzie została odpowiednio zabezpieczona[3]. W skład muzealnych zbiorów wchodzi przypuszczalnie część kolekcji Fredrika Funcka, inicjatora założenia pierwszego w Norrköping muzeum miejskiego[1].

W muzealnej kolekcji znajduje się prawie 40 000 pojedynczych eksponatów. Są to wszelkiego rodzaju przedmioty ilustrujące historię miasta Norrköping, a zwłaszcza historię przemysłu i rzemiosła w XIX i XX w. W kolekcji znajdują się wszelkiego rodzaju narzędzia rzemieślnicze, maszyny tkackie i przędzarki, szyldy reklamowe, tkaniny drukowane i płócienne prześcieradła[4].

Wśród stałych ekspozycji wyróżnia się uliczka handlowa, na której znalazło się kilka zakładów rzemieślniczych, m.in. sklep modystki, cukiernia, zakład kominiarski i zakład stelmacha[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Norrköpings kommun: Utredning om Norrköpings stadsmuseums framtid. www.fc.norrkoping.se. [dostęp 2013-06-06]. (szw.).
  2. Kulturarv Östergötland: Ljud av textilindustrin i Norrköping. www.kulturarvostergotland.se. [dostęp 2013-06-06]. (szw.).
  3. Norrköpings kommun: Samlingarna. www.norrkoping.se. [dostęp 2013-06-06]. (szw.).
  4. Norrköpings kommun: Föremålssamlingen. www.norrkoping.se. [dostęp 2013-06-06]. (szw.).
  5. James Proctor, Neil Roland: Szwecja praktyczny przewodnik. Wyd. 3. Bielsko-Biała: Pascal, 2000, s. 343. ISBN 83-88355-04-X.