Norther

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Norther
Norther at Tuska 2006.jpg
Norther, Tuska Festival 2006
Rok założenia 1996
Rok rozwiązania 2012
Gatunek Melodic death metal
Wytwórnia płytowa Century Media Records; Marquee Avalon; poprzednio Spinefarm Records
Powiązania Ensiferum
Ostatni skład
Aleksi Sihvonen, Kristian Ranta, Heikki Saari, Jukka Koskinen, Tuomas Planman
Byli członkowie
Toni Hallio, Tuomas 'Stubu', Roni Korpas, Sebastian Knight, Joakim Ekroos, Petri Lindroos,
Strona internetowa

Norther jest zespołem z Espoo/Helsinek, w Finlandii, wykonującym melodic death metal z elementami heavy metalu, black metalu i power metalu. Styl Northera jest bardzo podobny do Children of Bodom, sam zespół powiedział, że mają oni na nich wpływ. Jednakże ich utwory są bardziej melodyjne, a mniej techniczne.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Zespół został założony na początku 1996, pod nazwą Requiem, przez gitarzystę Petri Lindroosa i perkusistę Toni Hallio, wspomaganych przez dwóch innych muzyków. Na początku zespół cierpiał z powodu braku odpowiedniego miejsca do prób, ale pod koniec 1997 gitarzysta Alexander Kuoppala (ex-Children of Bodom) znalazł dla nich odpowiednie miejsce na próby w Lepakko. W tym czasie zespół postanowił zmienić swoją nazwę z Requiem na Decayed. Ich szczęście było krótkotrwałe, nowe miejsce na próby zostało w krótkim czasie wyburzone. Muzycy, którzy początkowo współgrali z Lindroosem i Hallio szybko stracili swoją motywację i opuścili Requiem.

Po paru miesiącach grupie udało się znaleźć inne miejsce do prób, zaczęto szukać muzyków do kompletnego składu. Po kilku przesłuchaniach nie byli w stanie znaleźć nikogo, kto by im odpowiadał. Dlatego też zrobili sobie przerwę, która trwała do początku 2000, kiedy to spotkali gitarzystę Kristiana Rantę. Zespół został uaktywniony i z pomocą dwóch braci, którzy byli kumplami Lindroosa - Sebastiana i Joakima Ekroosów - grupa nagrała swoje pierwsze demo, pierwszy raz używając nazwy Norther. Obiecujące demo doprowadziło ich do podpisania kontraktu z fińską wytwórnią Spinefarm Records.

Niezależnie od wewnętrznych problemów bracia Ekroos opuścili zespół. To doprowadziło to znalezienia pierwszego stałego składu, kiedy to basista Jukka Koskinen i klawiszowiec Tuomas Planman zostali przyjęci do Northera.

Kiedy album Dreams of Endless War został nagrany i wydany w 2002, Norther otrzymał pozytywny odzew ze specjalistycznych magazynów i zaczął dawać koncerty w okolicach Helsinek.

W październiku 2005, perkusista Toni Hallio opuścił zespół, pozostawiając Lindroosa jako jedynego założyciela. Został on zastąpiony przez Heikki Saari, perkusistę Virtuocity.W 2009 roku Petri został wyrzucony z zespołu i na stałe zagościł w szeregach Ensiferum.Lindroos został zastąpiony przez Aleksi Sihvonena.Do zespołu dołączył także Daniel Freyberg jako gitarzysta.

9 sierpnia 2012 roku Norther zawiesił swoja działalność, dając ostatni koncert na XVII Festivalu Brutal Assault w Jaromerze w Czechach[1].

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie zespołu[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

EP[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

DVD[edytuj | edytuj kod]

Wideografia[edytuj | edytuj kod]

Wideo Album Długość
Released Dreams of Endless War 4:12
Mirror of Madness Mirror of Madness 4:32
Death Unlimited Death Unlimited 4:55
Frozen Angel No Way Back 4:07
We Rock N 3:57

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]