Nostalgia anioła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Nostalgia anioła (ang. The Lovely Bones) – powieść amerykańskiej pisarki Alice Sebold z 2002 roku, opowiadająca historię brutalnego gwałtu, którego ofiarą w młodości padła sama autorka.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Susie Salmon, 14-letnia dziewczyna, zostaje zgwałcona i zamordowana przez "miłego" sąsiada. Jest narratorką opowieści i przemawia do czytelnika z nieba. Dziewczyna obserwuje życie na ziemi toczące się już bez jej udziału. Mordercę zacierającego ślady zbrodni, policję bezskutecznie ścigającą winowajcę i próbującą odnaleźć jej ciało, małego braciszka, próbującego zrozumieć znaczenie słowa "odeszła", cierpiącą w samotności i ciszy siostrę i zagubionych rodziców. Wysiłki Ruth – jej rówieśniczki, która dotknięta przez Susie w chwili jej odejścia próbuje rozwikłać tajemnicę dziwnych wydarzeń, jakich jest świadkiem. Dzięki Ruth Susie może jeszcze raz znaleźć się na ziemi. Na pewien czas zamieniają się one miejscami. Susie może spróbować dokończyć nie zakończone na ziemi sprawy, niestety nie udaje jej się dotrzeć do rodziny i wskazać mordercy. Musi wrócić do swojego nieba, do Franny, swojej wprowadzającej, do Holly swojej przyjaciółki, którą poznała w niebie.

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Nostalgia anioła (film).

W 2009 roku powieść została zekranizowana. W głównej roli wystąpiła nominowana do Oscara za Pokutę Saoirse Ronan. Film miał swoją premierę w grudniu 2009, a w Polsce 12 marca 2010.

Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
z powieści