Nowa Fantastyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Nowa Fantastyka
30th anniversary of 'Fantastyka' plaque, Festival of Comics in Łódź 2012.jpg
Medal pamiątkowy, wydany z okazji 30-lecia czasopisma
Częstotliwość miesięcznik
Kraj Polska 
Wydawca Prószyński Media
Rodzaj czasopisma literackie
Pierwsze wydanie 1982
Redaktor naczelny Jerzy Rzymowski
Średni nakład 36 tys. egz.
Format A4
Liczba stron 84
ISSN 0867-132X
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Strona internetowa czasopisma

"Fantastyka" (1982-1990), od 1990 "Nowa Fantastyka"polski miesięcznik literacki poświęcony literaturze fantastycznej (science fiction, fantasy).

Jego pierwszym redaktorem naczelnym był Adam Hollanek, potem długo funkcję tę pełnił Maciej Parowski, obecnie piastuje ją Jerzy Rzymowski. "Fantastyka" była pierwszym czasopismem w Polsce poświęconym popularyzacji fantastyki.

W miesięczniku publikowane są utwory, opowiadania i powieści polskich oraz zagranicznych autorów fantastyki, recenzje filmów oraz książek fantastycznych, a także artykuły o tematyce popularnonaukowej i felietony. W przeszłości na łamach NF pojawiały się również informacje na temat konwentów i ważniejszych wydarzeń w fandomie. W piśmie debiutowali liczni polscy twórcy m.in. Andrzej Sapkowski, Feliks W. Kres czy Marek S. Huberath[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy numer "Fantastyki" ukazał się w październiku 1982 r. Czasopismo już po kilku numerach uzyskało ogromną popularność. Pod koniec lat 80. "Fantastyka" miała duże problemy z regularnym trafianiem do kiosków.

W lipcu 1990 r. zmienił się wydawca, a pismo przyjęło nazwę "Nowa Fantastyka". W tym czasie nastąpiły również znaczące zmiany w wyglądzie czasopisma – zwiększono liczbę stron, zmieniono format, rozbudowany został dział publicystyczny.

W połowie 2003 r. zwiększono liczbę kolorowych stron.

"Nowa Fantastyka" jest obecnie najstarszym tego typu pismem na rynku. Średni nakład to 36 tys. egzemplarzy, średnia sprzedaż – 14 tys. (według danych ZKDP za 2004 r.). W czasach swej największej świetności - w latach 80. nakład pisma przekraczał 150 tys. egz., jeszcze w roku 1996 wynosił 76 tys.[2]

Redaktorzy naczelni[edytuj | edytuj kod]

Felietoniści[edytuj | edytuj kod]

w przeszłości także

Pochodne czasopisma[edytuj | edytuj kod]

Oprócz samej "Fantastyki" w różnych okresach powstały:

Gloria Artis[edytuj | edytuj kod]

29 października 2007 roku, z okazji 25-lecia pisma, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski uhonorował czasopismo srebrnym medalem "Gloria Artis"[3]. Uhonorowani zostali również współpracownicy "Nowej Fantastyki":

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]