Ołeksij Hałkin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ołeksij Hałkin
Олексій Семенович Галкін
Ilustracja
generał pułkownik generał pułkownik
Data i miejsce urodzenia

21 września 1866
Kijów

Data i miejsce śmierci

3 marca 1942
Astrachań

Przebieg służby
Lata służby

1918–1941

Siły zbrojne

Armia Imperium Rosyjskiego
Armia Czynna Ukraińskiej Republiki Ludowej

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa,
wojna ukraińsko-radziecka 1917-1921,
wojna polsko-bolszewicka

Odznaczenia
Cesarski i Królewski Order Orła Białego (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza IV klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny I klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny IV klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława I klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława II klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława III klasy (Imperium Rosyjskie)

Ołeksij Semenowycz Hałkin, ukr. Олексій Семенович Галкін, ros. Алексей Семёнович Галкин, Aleksiej Siemionowicz Gałkin (ur. 9 września?/21 września 1866 w Kijowie, zm. 3 marca 1942 w Astrachaniu) – ukraiński i rosyjski wojskowy (generał pułkownik), minister wojny Ukraińskiej Republiki Ludowej, emigrant.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1885 roku ukończył korpus kadetów w Kijowie, zaś w 1887 roku konstantynowską szkołę wojskową. Służył w stopniu podporucznika w lejbgwardii Pułku Wołyńskiego. W 1891 roku awansował do stopnia porucznika. W 1893 roku ukończył Mikołajewską Akademię Sztabu Generalnego. W stopniu sztabskapitana, a wkrótce kapitana służył w sztabie warszawskiego okręgu wojskowego. W 1894 roku objął funkcję starszego adiutanta sztabu 17 Dywizji Piechoty. Od 1896 roku dowodził kompanią 69 Riazańskiego Pułku Piechoty. Od 1897 roku pełnił funkcję oberoficera do specjalnych poruczeń przy sztabie XIV Korpusu Armijnego. W 1899 roku w stopniu podpułkownika został oficerem sztabowym do specjalnych poruczeń przy sztabie warszawskiego okręgu wojskowego. Od 1901 roku dowodził batalionem 2 Zegrzeskiego Pułku Fortecznego. Od 1902 roku był oficerem sztabowym przy sztabie 2 Brygady Strzeleckiej. W 1903 roku mianowano go pułkownikiem. W 1904 roku został oficerem sztabowym przy sztabie 47 Rezerwowej Brygady Piechoty. W 1905 roku objął dowództwo 40 Koływańskiego Pułku Piechoty. W 1910 roku w stopniu generała majora objął funkcję dyżurnego generała sztabowego warszawskiego okręgu wojskowego. Brał udział w I wojnie światowej. Był dyżurnym generałem sztabu Frontu Zachodniego. W 1916 roku awansował na generała lejtnanta. Tymczasowo dowodził 5 Dywizją Piechoty. Na początku 1918 roku wstąpił do armii ukraińskiej. Od kwietnia tego roku pełnił funkcję szefa Sztabu Generalnego. W październiku tego roku został członkiem rady wojennej przy ministrze wojny. Od listopada znajdował się w rozporządzeniu ministra wojny. Od grudnia tymczasowo kierował kancelarią ministerstwa wojny, zaś pod koniec miesiąca został zastępcą kierownika kancelarii. W czerwcu 1919 roku w Tarnopolu wraz z częścią personelu ministerstwa wojny dostał się do polskiej niewoli. Po wypuszczeniu na wolność podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku pełnił funkcję szefa głównego zarządu mobilizacyjno-personalnego ministerstwa wojny Ukraińskiej Republiki Ludowej. Od grudnia tego roku był ministrem wojny URL. W styczniu 1921 roku został zwolniony z tej funkcji. Doszedł do stopnia generała pułkownika. Na emigracji mieszkał w Polsce. Od 1924 roku żył w majątku ziemskim we wsi Posicz w rejonie Stanisławowa, należącym do metropolity Andrija Szeptyckiego. Po ataku Armii Czerwonej na wschodnie tereny Polski 17 września 1939 roku został aresztowany przez NKWD. Osadzono go w więzieniu we Lwowie. W czerwcu 1941 roku został wywieziony w głąb ZSRR. Zmarł na zsyłce w Astrachaniu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Siergiej W. Wołkow, Офицеры российской гвардии: Опыт мартиролога, 2002