Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji Bosmal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji „Bosmal” Sp. z o.o.
ilustracja
Państwo

 Polska

Adres

ul. Sarni Stok 93
43-300 Bielsko-Biała

Data założenia

1972

Forma prawna

Sp. z o.o.

Prezes

Piotr Świątek

Nr KRS

0000221979

Zatrudnienie

345[1]

Dane finansowe
Kapitał zakładowy

5 150 000 zł

Położenie na mapie Bielska-Białej
Mapa konturowa Bielska-Białej, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji „Bosmal” Sp. z o.o.”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji „Bosmal” Sp. z o.o.”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji „Bosmal” Sp. z o.o.”
Ziemia49°50′32,777″N 19°01′39,558″E/49,842438 19,027655
Strona internetowa

Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji „Bosmal” Sp. z o.o. (wcześniejsza nazwa: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Samochodów Małolitrażowych „Bosmal”) – jednostka badawczo-rozwojowa, zajmująca się opracowywaniem nowych konstrukcji samochodów produkowanych przez FSM, a następnie przez Fiat Auto Poland.

Historia i opis[edytuj | edytuj kod]

Ośrodek powstał w 1972 przy Fabryce Samochodów Małolitrażowych. Z dniem 1 maja 2010 OBR SM Bosmal został przekazany do odpłatnego korzystania spółce pod firmą Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji Bosmal Sp. z o.o. Prywatyzacja bezpośrednia Ośrodka nastąpiła przy zachowaniu ciągłości jego działalności, a spółka Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji Bosmal Sp. z o.o. przejęła wszystkie prawa i zobowiązania jednostki badawczo-rozwojowej[2].

W Bosmalu powstały m.in. Syrena Bosto (skrót od Bielski OSobowo-TOwarowy) w 1973, Polski Fiat 126p Bombel w 1974 i Maluch w wersji kabriolet w 1991. W 1983 opracowano tu prototyp samochodu miejskiego Beskid. W latach 1991-1995 w Bosmalu częściowo (produkowano elementy wzmocnień, tam też prowadzono ich montaż i prace wykończeniowe przy samochodzie) powstało 507 sztuk modelu Polski Fiat 126p Cabrio. Wraz z rozpoczęciem produkcji modelu Cinquecento powstał prototyp Cinquecento Bombix małego samochodu dostawczego. Po przejęciu FSM-u przez Fiat Auto Poland powstał trójkołowy motocykl Bosmal Trike na bazie Polskiego Fiata 126p[2].

Obecnie „Bosmal” specjalizuje się w wykonywaniu prac badawczo-rozwojowych oraz produkcyjnych (badania samochodów, badania silników, badania wymienników ciepła oraz innych części i podzespołów samochodowych, badania materiałów, pomiary metrologiczne, konstrukcja i produkcja) na zlecenia krajowych i zagranicznych firm, głównie motoryzacyjnych (m.in. Bosch, Delphi Poland, Fiat Auto Poland, Fiat Auto SA, Opel, Teksid Poland, Valeo Autosystemy, General Motors, Shell, Petronas, Visteon, Mecaprom, Statoil, PKN Orlen, Global Lubricants Technology BP). „Bosmal” współpracuje również z uczelniami i instytucjami w kraju i za granicą[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]