O-Zone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
O-Zone
Rok założenia 1998
Rok rozwiązania 2005
Pochodzenie  Mołdawia
Gatunek dance
Wytwórnia płytowa Universal Music
Avex Trax
Ostatni skład
Dan Bălan
Radu Alexei Sârbu
Arsenie Todiraş
Petru Jelihovschi
Strona internetowa

O-Zonemołdawski boysband muzyki dance, powstały w 1998 roku w Kiszyniowie.

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał z inicjatywy Dana w roku 1998. Wtedy zespół liczył tylko dwóch członków, obok Dana drugim był Petru Jelihovschi. Razem w roku 2000 wydali swój pierwszy studyjny album pt. Dar, unde eşti…, który zyskał sympatię wśród mołdawskich słuchaczy. Petru odszedł z boysbandu w roku 2001, po czym Dan szybko zwerbował nowych dwóch członków: Radu Alexeia Sârbu i Arseniego Todiraşa.

Po pierwszych sukcesach w swoim kraju, na grupę zwróciła w 2002 roku uwagę rumuńska wytwórnia płytowa Media Services. Zespół podpisał z nią kontrakt płytowy i latem 2002 roku ukazał się pierwszy singel Numai tu. Piosenka okazała się wielkim przebojem i od razu dotarła do pierwszego miejsca rumuńskich list przebojów. Drugi singel, Despre tine, także okazał się przebojem, a wydany w 2002 album Number 1 sprzedawał się nadzwyczaj dobrze.

Latem 2003 roku ukazał się drugi album zespołu DiscO-Zone. Jak się potem okazało, stał on się najczęściej kupowanym albumem muzyki dance w tym roku. Pierwszy singel z tego albumu, Dragostea din tei, szybko stał się wielkim przebojem w Rumunii.

W lutym 2004 włoscy producenci zwrócili uwagę na ten utwór i wydali bez wiedzy zespołu O-Zone cover przeboju Dragostea din tei, który wykonywała pochodząca z Rumunii piosenkarka Haiducii. Ta wersja szybko dostała się na szczyt włoskich list przebojów i pozostała tam przez dwadzieścia tygodni.

Wkrótce potem włoska firma płytowa Time Records nawiązała kontakt z zespołem O-Zone, podpisała roczny kontrakt i wydała oryginalną wersję przeboju w wielu krajach Europy. Utwór stał się wielkim przebojem w takich krajach jak: Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Francja, Belgia, Czechy, Niemcy czy Polska. Utwór był także przebojem na amerykańskich parkietach klubowych.

W 2005 roku Arsenie zdecydował się odejść. Występuje obecnie solo pod pseudonimem Arsenium. Nagrał już nową płytę pt. Love me, Love me. Jego odejście oznaczało rozpad zespołu. Karierę solową rozpoczął także Dan Bălan.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]