Oblężenie Viljandi (1211)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oblężenie Viljandi
krucjata liwońska
Czas

1211

Miejsce

Viljandi, Estonia

Strony konfliktu
kawalerowie mieczowi Estończycy
Siły
nieznane nieznane
Straty
duże straty średnie straty
Położenie na mapie Estonii
Mapa konturowa Estonii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
58°21′34″N 25°35′46″E/58,359444 25,596111

Oblężenie Viljandi miało miejsce podczas krucjaty liwońskiej w 1211, pozostało nierozstrzygnięte. Po pięciu dniach oblężenia kawalerowie mieczowi odeszli z estońskimi zakładnikami.

Wiosną 1211 zakon kawalerów mieczowych postanowił zająć fortecę w Viljandi. Atak na zamek poprzedziły grabieże przyległych terenów, morderstwa i branie w niewolę złapanych wieśniaków. Cześć jeńców dla zastraszenia załogi została zabita pod murami grodu obrońców. Ciała wrzucono do fosy.

Pierwsza potyczka rozegrała się przed bramą, gdzie obrońcy odepchnęli dobrze uzbrojonych Niemców i przejęli ich ekwipunek. Oblegający po zawaleniu drewnem fosy przetoczyli na nią uprzednio zbudowaną wieżyczkę. Stamtąd włócznicy i kusznicy atakowali obrońców starających się zniszczyć budowlę. Niemcy niszczyli też zamek za pomocą małego trebusza miotającego bryłami estońskiej soli, przez dzień i noc, powodując poważne zniszczenia. Wkrótce agresorom udało się przełamać mury, jednak za nimi była ich druga linia. Estończycy podłożyli ogień pod utracone tereny fortecy i odepchnęli atakujących. W zyskanym w ten sposób czasie, udało im się naprawić zniszczone fragmenty murów.

O brzasku szóstego dnia oblężenia, krzyżowcy rozpoczęli negocjację z obrońcami. Z powodu niedostatku wody, wielu rannych i zabitych, starszyzna zamku postanowiła zawrzeć pokój z atakującymi. Pozwolili wejść do środka tylko księdzu, który pokropił wodą święconą umocnienia, domy, mężczyzn i kobiety. Jednak do masowego chrztu nie doszło z powodu niechęci do religii kojarzącej się z agresorami - sprawcami śmierci wielu członków załogi twierdzy. Mając synów starszyzny i szlachciców za zakładników kawalerowie mieczowi porzucili oblężenie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Toivo Miljan: Historical Dictionary of Estonia. Scarecrow Press, 2004. ISBN 0-8108-4904-6.