Obraz Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Matka Boża Hetmanka Żołnierza Polskiego
Miejsca kultu

Łódź

Sanktuarium

kościół garnizonowy św. Jerzego w Łodzi

Początek kultu

1926

Czas powstania wizerunku

ok. 1920

Patronka

Wojska Polskiego

Data wspomnienia

3 maja

Autor

nieznany

Matka Boża Hetmanka Żołnierza Polskiego
Miejsca kultu

Częstochowa, Żagań, Warszawa

Sanktuarium

Arsenał na Jasnej Górze

Początek kultu

1977

Czas powstania wizerunku

1977

Patronka

Wojska Polskiego

Data wspomnienia

3 maja

Autor

Mariusz Grądman

Obraz Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego – wizerunek Matki Bożej, patronki Wojska Polskiego, opiekunki żołnierzy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki pierwszego obrazu Matki Boskiej Hetmanki nie są znane. Ok. 1920 roku trafił do kościoła św. Jerzego w Łodzi. Już w 1926 roku został koronowany i udekorowany srebrną sukienką. W czasie II wojny światowej wizerunek ukrywany był przez mjr Eugeniusza Responda. Zaraz po wojnie wrócił do kościoła na honorowe miejsce w ołtarzu głównym. W 1977 został namalowany drugi obraz autorstwa Mariusza Grądmana. Został on ufundowany przez dziewięciu przedwojennych generałów (między innymi Romana Abrahama i Borutę Sapichowicza. Obraz został umieszczony w Arsenale na Jasnej Górze. W 1996 roku, w 70. rocznicę pierwszej koronacji obrazu z Łodzi, stworzono kopię obrazu Grądmana, by rozpocząć I misję – odwiedziny obrazy we wszystkich parafiach i ośrodkach duszpasterskich ordynariatu polowego WP. W tym samym roku (8 września) biskup polowy Sławoj Leszek Głódź, w 100. rocznicę wybudowania łódzkiej świątyni garnizonowej, dokonał rekoronacji łódzkiego wizerunku Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego. Następnego dnia Matce Bożej złożono jako wota około 250 odznaczeń wojskowych i 300 pamiątek rodzinnych. 8 grudnia tego roku ks. płk. Stanisław Rospondek oddał w wotum swoją buławę pułkownikowską. 18 maja 2000 roku w katedrze polowej zakończyła się I Misja obrazu Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego. Kopia obrazu razem z licznymi wotami została umieszczona w Muzeum Ordynariatu Polowego.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obrazy Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego są kopiami obrazu jasnogórskiego.

Obraz Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego w Łodzi

Obraz okryty jest srebrną sukienką z 1926. Udekorowany jest dwiema złotymi koronami oraz dwunastoma gwiazdami i błękitnym naszyjnikiem.

Obraz Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego z Częstochowy

Obraz okrywa płaszcz hetmański. Matka Boża oraz Dzieciątko ukoronowane są dwiema otwartymi koronami, których segmenty zwieńczone są wizerunkami orła wojskowego. Po dwóch stronach obrazu znajdują się daty „1382” i „1982”. Pod obrazem znajduje się biały orzeł trzymający buławy hetmańskie, przewiązane wstęgą w barwach narodowych.

Miejsca kultu[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]