Obrazek prymicyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Awers i rewers typowego obrazka prymicyjnego

Obrazek prymicyjny – w Kościele katolickim niewielkich rozmiarów bloczek z grubszego papieru z nadrukowanym z jednej strony motywem religijnym (np. zdjęciem kielicha i pateny, świętego patrona, Dobrego Pasterza), z drugiej ze specjalnym okolicznościowym napisem, który neoprezbiterzy lub usługujący wręczają wiernym przy udzielaniu błogosławieństwa prymicyjnego.

Na obrazku prymicyjnym umieszcza się często cytat z Pisma Świętego lub pism któregoś ze świętych katolickich, imię i nazwisko neoprezbitera, miejsce święceń i pierwszej odprawionej samemu Mszy św., tzw. Mszy prymicyjnej oraz datę[1]. Niekiedy neoprezbiterzy umieszczają na obrazku prymicyjnym wyrazy podziękowania członkom rodziny i formatorom seminaryjnym.

Waldemar Chrostowski podarował Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego obrazki prymicyjne: ks. Stefana Wyszyńskiego i ks. Karola Wojtyły. Na obrazku ks. S. Wyszyńskiego jest odręcznie zmieniona data i miejsce prymicji, a powodem było przesunięcie święceń z powodu choroby (gruźlica), a tym samym dnia i miejsca odprawienia pierwszej mszy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jak wyglądają obrazki prymicyjne ks. K. Wojtyły i ks. S. Wyszyńskiego [online], eKAI, 9 kwietnia 2020 [dostęp 2021-02-06].