Oceanic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oceanic
Wykonawca albumu studyjnego
Isis
Wydany

16 września 2002

Gatunek

sludge metal

Długość

63:17

Wydawnictwo

Ipecac Recordings

Producent

Isis, Matt Bayles

Album po albumie
SGNL 05
(2001)
Oceanic
(2002)
Live.01
(2004)

Oceanic – drugi LP metalowej grupy Isis. Wydany w USA przez Ipecac Recordings, w Japonii przez Ritual Records, w Europie przez Trust No One Recordings. Wersje CD różnią się okładkami. Płyty winylowe (podwójne) wydane w ilości :

  • USA
pierwsze tłoczenie : 200 opaque dark green (obydwa), 300 transparent light green (obydwa),
drugie tłoczenie : 503 clear (obydwa)
trzecie tłoczenie : 300 transparent orange (obydwa), 300 white (obydwa), 500 black (obydwa)
  • Europa
pierwsze tłoczenie : 6 black i black/brown marble, 27 purple i brown/purple marble, 82 purple i rust red, 124 purple i brown, 708 black (obydwa)
drugie tłoczenie : 500 clear (obydwa)

Wydawnictwo doczekało się również szeregu płyt winylowych z remiksami (Oceanic Remixes Vol. I, Oceanic Remixes Vol. II, Oceanic Remixes Vol. III, Oceanic Remixes Vol. IV). Uwieńczeniem tego cyklu było wypuszczenie zbiorczej CD Oceanic: Remixes and Reinterpretations.

Styl gry na tej produkcji uległ znacznej zmianie. Agresywna, przepełniona przesterowanymi riffami muzyka wyewoluowała w stronę spokojnego, stonowanego grania, w dużym stopniu korzystającej z ambientu i elektroniki. Nie można jednak powiedzieć, że straciła ona na energetyczności – nadal mamy do czynienia z mocniejszymi elementami, są one jednak zanurzone w harmonicznej przestrzeni, stanowią uzupełnienie całości. Długość utworów uległa wydłużeniu, w ocenach i recenzjach zaczęto odchodzić od podobieństw do takich grup jak Neurosis czy Godflesh, grupa zaczęła tworzyć swój własny, niepowtarzalny styl.

Koncepcja albumu[edytuj | edytuj kod]

Jak każde wydawnictwo, także to posiada pewien wiodący motyw. Według samego Turnera, jest to płyta o najbardziej wyraźnej koncepcji, dająca się wyjaśnić jako spójna historia tragicznego związku. Mamy tu również do czynienia z kontynuacją wodnej tematyki podjętej na albumie The Red Sea stanowiącą jednak tło dla głównego wątku. Całość jest przedstawiona w mocno narracyjny sposób, w odróżnieniu od chociażby Panopticon, ale także wcześniejszych albumów. Sama historia opowiada o człowieku, który żyje w emocjonalnym dołku. Sytuacje odmienia żeńska postać – ideał głównej postaci, kobieta, która wypełnia pustkę, w której żył do tej pory. Sam związek jest jednak tragiczny, ponieważ wkrótce mężczyzna odkrywa, że jego wybranka była zaangażowana w kazirodczy związek ze swoim bratem. Z tego powodu zrozpaczony mężczyzna popełnia samobójstwo – tonie w tytułowym oceanie.

Cała historia jest streszczona we wkładce do płyty, jej objaśnienia podjął się także frontman zespołu – Aaron Turner w wywiadzie radiowym ([1]). W rozmowie jest także mowa o innych produkcjach grupy.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

  1. "The Beginning And The End" – 8:01
  2. "The Other" – 7:14
  3. "False Light" – 7:42
  4. "Carry" – 6:46
  5. "Untitled" – 2:05
  6. "Maritime" – 3:03
  7. "Weight" – 10:46
  8. "From Sinking" – 8:24
  9. "Hym" – 9:13

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

  1. Matt Bayles – produkcja
  2. Mélanie Benoit – fotografia na okładce
  3. Ed Brooks – mastering
  4. Jeff Caxide – gitara basowa
  5. Maria Christopher – wokal w utworach "The Beginning and the End", "Weight" i "Carry"
  6. Aaron Harris – perkusja
  7. Justin Hellman – fotografia na okładce
  8. Michael Gallagher – gitara elektryczna
  9. Bryant Clifford Meyer – elektronika, gitara elektryczna, wokal w utworze "Hym"
  10. Ayal Noar – wokal w utworach "The Beginning and the End" i "Weight"
  11. Aaron Turner – wokal, gitara elektryczna, projekt okładki

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]