Oda (żona Arnulfa z Karyntii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oda
Cesarzowa rzymska, królowa Franków Wschodnich
Królowa Franków Wschodnich
Okres panowania od 888
do 899
Poprzedniczka Ryszarda Szwabska
Następczyni Kunegunda Szwabska
Cesarzowa rzymska
Okres panowania od 896
do 899
Poprzedniczka Ageltrude
Następczyni Anna Bizantyjska
Dane biograficzne
Dynastia Konradyni
Urodzona ok. 874
Zmarła 903
Ojciec Berengar
Mąż Arnulf z Karyntii
Dzieci Ludwik IV Dziecię

Oda, zwana też Otą (ur. ok. 874, zm. między 899 a 903 r.), przedstawicielka dynastii Konradynów, córka Berengara, hrabiego Hesji, żona cesarza Arnulfa z Karyntii (850 - 8 grudnia 899), nieślubnego syna Karlomana Bawarskiego i Litwindy, córki hrabiego Ernesta. Oda poślubiła Arnulfa najprawdopodobniej pod koniec 888 r.

Niewiele jest wiadomo o życiu Ody. Arnulf ożenił się z nią by uzyskać wsparcie potężnego rodu Konradynów w staraniach o koronę. Oda nigdy nie została koronowana, ale wspierała działania męża. Jej imię pojawia się w licznych dokumentach. Dzięki jej staraniom Arnulf nadał liczne przywileje opactwu Kremsmünster, klasztorowi w Altötting oraz biskupstwom w Wormacji i Freisingu.

Najszerzej opisane wydarzenie w życiu Ody miało miejsce w czerwcu 899 r., kiedy cesarzowa została oskarżona o cudzołóstwo z niejakim Unzuchtem. Została ona wezwana w celu wyjaśnień na zjazd możnych w Ratyzbonie. Oda złożyła przysięgę oczyszczającą, której prawdziwość zaprzysięgło 72 współprzysiężników z możnych rodów. Cesarzowa została uniewinniona, ale wydarzenie to najprawdopodobniej pogorszyło stan zdrowia jej męża, i tak już chorego. Arnulf zmarł 8 grudnia 899 r.

Arnulf i Oda mieli razem jednego syna, Ludwika IV (wrzesień/październik 893 - 20/24 września 911), który po śmierci ojca został królem Franków Wschodnich. Niektóre starsze opracowania uważały, że córką Ody była Glismouda, która była w rzeczywistości nieślubną córką Arnulfa.

Nie wiadomo co działo się z Odą po śmierci jej męża. Najprawdopodobniej usunęła się do rodowych dóbr w Bawarii lub Lotaryngii. Zmarła około 903 r. Swoje ziemie przekazała Kościołowi.

Poprzednik
Ryszarda Szwabska
Królowa Franków Wschodnich
888-899
Następca
Kunegunda Szwabska
Poprzednik
Ageltrude
Armoiries Saint-Empire bicéphale.svg Cesarzowa Świętego Cesarstwa Rzymskiego
896-899
Armoiries Saint-Empire bicéphale.svg Następca
Anna Bizantyjska