Oddział Zamknięty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
{{{nazwa}}}
Oddział Zamknięty na Suwałki Blues Festival 2010-07-17.JPG
[[Plik:{{{podpis}}}|200x100px|Podpis {{{imię i nazwisko}}}]]
{{{opis zdjęcia}}}
Imię i nazwisko {{{imię i nazwisko}}}
Pseudonim {{{pseudonim}}}
Data i miejsce urodzenia {{{data urodzenia}}}
{{{miejsce urodzenia}}}
Pochodzenie  Polska Warszawa
Data i miejsce śmierci {{{data śmierci}}}
{{{miejsce śmierci}}}
Przyczyna śmierci {{{przyczyna śmierci}}}
Instrument {{{instrument}}}
Typ głosu {{{typ głosu}}}
Gatunek rock
Zawód {{{zawód}}}
Aktywność 1979-1987,
1990-do teraz
Wytwórnia płytowa {{{wytwórnia płytowa}}}
Instrument
{{{wyróżniony instrument}}}
Zespół
{{{zespół}}}
Odznaczenia
{{{odznaczenia}}}
Strona internetowa

Oddział Zamkniętypolski zespół rockowy, który zyskał popularność w Polsce w latach 80.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał jesienią 1979 roku w Warszawie. Pierwsze próby odbywały się w ciasnej warszawskiej kawalerce. W okresie późniejszym zespół przeniósł się do Domu kultury na warszawskim Mokotowie.

W pierwszym składzie znaleźli się Krzysztof Jaryczewski, Wojciech Łuczaj-Pogorzelski, Paweł Mścisławski i Jarosław Szlagowski. W tym składzie zespół nagrał m.in. "Ten wasz świat", "Ich marzenia" oraz "Obudź się". Podczas drugiej sesji nagraniowej do pierwszego albumu pojawił się Włodzimierz Kania, który nagrał z zespołem takie hity jak "Party", czy "Odmienić los". Po tych nagraniach Szlagowski i Mścisławski odeszli do zespołu Lady Pank. W roku 1983 zespół nagrał "Jestem zły" i "Andzia i ja". W tym roku też oficjalnie zmienił się skład zespołu. Jarosława Szlagowskiego zastąpił Michał Coganianu, a Pawła Mścisławskiego – Marcin Ciempiel.

W tym czasie częste "zadymy" w hotelach i na koncertach wyrobiły im opinię "złych chłopców". Do historii przeszła również sytuacja, kiedy podczas podpisywania pierwszej płyty w warszawskim EMPiKu został zablokowany ruch na ulicy Marszałkowskiej, a szyby w salonie zostały powybijane. Nie obyło się bez interwencji milicji, zespół zaś musiał uciekać tylnym wyjściem.

W roku 1984 z zespołu odchodzi Włodzimierz Kania, a zastępuje go Krzysztof Zawadka. Zespół nagrywa płytę Reda by Night.

W 1985 nieleczona choroba gardła powoduje paraliż strun głosowych Jaryczewskiego. Przyszłość zespołu staje pod znakiem zapytania.

Kolejnym wokalistą w zespole zostaje Robert Janowski. Z nim w składzie zespół nagrywa singel z utworami "Opóźniony do Edenu" i "Koniec". Singel zostaje słabo przyjęty, z zespołu odchodzi Marcin Ciempiel, zaś Robert Janowski decyduje się na karierę solową.

W okolicach roku 1987 wokalistą OZ zostaje Zbigniew Bieniak. Razem z nim zespół nagrywa materiał na nową płytę, która nie została wydana ze względu na błędy realizacyjne. Następuje zawieszenie działalności. Pogorzelski rozpoczyna solowy projekt o nazwie A YA GORE i wyjeżdża do Mediolanu na zaproszenie wytwórni EMI.

W roku 1990 Pogorzelski wraca do kraju, aby dograć coś do materiału na płytę A YA GORE, znajomy proponuje mu reaktywowanie zespołu, by ten mógł zagrać na otwarciu klubu Fugazi. Pojawia się nowy wokalista – Jarosław Wajk, powraca także pierwszy perkusista kapeli, Jarosław Szlagowski. Pozytywne przyjęcie zespołu po kilku latach, staje się podwaliną powstania nowej płyty zatytułowanej Terapia, na której znalazły się hity takie jak "Gdyby nie Ty" (które stało się hitem dopiero w wersji akustycznej nagranej z basistą Waldemarem Kuleczką w 1995 r.), czy "Sama". Na przełomie 1993/4 roku do zespołu dochodzi nowy basista Waldemar Kuleczka (ex Person, Papa Dance)

W 1995 zespół wydaje płytę Bezsenność z basistą Waldemarem Kuleczką. Wydanie jej zbiega się z odejściem Wajka oraz basisty Waldemara Kuleczki. Jego miejsce zajmuje wokalista o mocnym rockowym głosie – Krzysztof Wałecki. Z tym wokalistą zostaje nagrana "Parszywa 13". W 1999 roku Oddział Zamknięty obchodził 20-lecie istnienia, które uczcił koncertem w Operze Leśnej w Sopocie.

W roku 2000 w zespole pojawia się Marcin Czyżewski, zastępując tym samym Wałeckiego. W tym czasie nowym basistą w zespole zostaje Paweł Mąciwoda. Zespół nagrywa ostatnią jak dotąd płytę Co na to ludzie, która jest łagodniejsza w brzmieniu niż poprzednia.

W roku 2003 miejsce Czyżewskiego zajmuje Cezary Zybała, zaś miejsce Mąciwody, który przechodzi do zespołu Scorpions – Grzegorz Stępień. Powraca też Krzysztof Zawadka. W tym składzie trwają do roku 2007. Zawadka zajął się innym projektem muzycznym, a jego miejsce zajął gitarzysta grający na płycie Parszywa 13Piotr Ożerski.

Obecnie zespół przygotowuje nowy album[1].

Członkowie zespołu[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Składanki[edytuj | edytuj kod]

DVD[edytuj | edytuj kod]

Gościnnie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]