Odpowiedzialność parlamentarna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Odpowiedzialność parlamentarna jest zwana inaczej polityczną. Ponoszą ją poszczególni członkowie gabinetu lub cały gabinet (odpowiedzialność gabinetowa) przed parlamentem w związku ze sprawowaniem swoich funkcji. Parlament może żądać usunięcia ministra lub całego rządu jeśli nie odpowiada mu prowadzona przezeń polityka. Odpowiedzialność parlamentarna jest realizowana w drodze wotum nieufności.

Odpowiedzialność parlamentarna jest charakterystyczna dla republik o parlamentarno - gabinetowym systemie sprawowania rządów. Nie występuje na przykład w republice prezydenckiej - Stanach Zjednoczonych. Tam, w zgodzie z zasadą odzdzielenia władzy wykonawczej od ustawodawczej, Kongres nie może domagać się odwołania sekretarzy (ministrów), choćby ci realizowali politykę nieodpowiadającą Kongresowi. [1]

Pojęcie odpowiedzialności parlamentarnej zostało wypracowane przez praktykę rządów w Wielkiej Brytanii w XVII-XVIII stuleciu.

Przypisy

  1. Mianowanie sekretarzy przez prezydenta zależy od zgody Senatu, Senat ani Izba Reprezentantów nie mogą żądać ich ustąpienia - jedynie w trybie impeachmentu, co należy do odpowiedzialności konstytucyjnej.