Ogniskowa (fotografia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ogniskowa w fotografii jest to ogniskowa obiektywu aparatu fotograficznego. Jest ona parametrem decydującym o kącie widzenia obiektywu.

Ogniskowa a fotografia konwencjonalna[edytuj | edytuj kod]

Porównanie wielkości matryc w aparatach cyfrowych

W typowym aparacie analogowym ogniskowa obiektywu dobrana jest tak, że jest w przybliżeniu równa przekątnej klatki rejestrowanego obrazu (dla fotografii małoobrazkowej – najczęściej stosowanej – wynosi ona 43 mm). Jest to format o rozmiarach 24x36 mm (zwany formatem 135 lub w skrócie 35 mm), a kąt widzenia w tym formacie wynosi 53°. Każdy obiektyw o ogniskowej krótszej niż przekątna klatki jest obiektywem szerokokątnym. Z kolei każdy obiektyw o ogniskowej dłuższej od standardowej jest teleobiektywem.

Ogniskowa a fotografia cyfrowa[edytuj | edytuj kod]

Parametry ramki fotografowanego obiektu (rozmiary elementu światłoczułego, matrycy) w fotografii cyfrowej są nieco inne – matryca APS-C wynosi standardowo około 28 mm (zależnie od producenta), a matryca klasy 2/3'' – około 11 mm.

Krótkie ogniskowe, jakie z powodu mniejszej matrycy stosuje się w kompaktowych aparatach cyfrowych przyczyniają się do uzyskiwania dużej głębi ostrości na zdjęciach wykonywanych tymi aparatami zgodnie z zasadą: im krótsza ogniskowa, tym większa głębia ostrości.

Ekwiwalent ogniskowej[edytuj | edytuj kod]

Jest to wartość, którą otrzymamy mnożąc ogniskową obiektywu przez przelicznik podawany dla matrycy cyfrowej. W ten sposób można porównać kąty widzenia różnych matryc dla konkretnego obiektywu. Często błędnie interpretuje się to jako liczbę zwiększającą (lub zmniejszającą) wartość ogniskowej. Należy bowiem pamiętać, że ogniskowa obiektywu jest wielkością fizyczną i niezależną od wielkości matrycy aparatu, oznacza to, że konkretny obiektyw zawsze tworzy taki sam obraz, a jedynie matryce inaczej go widzą. Ekwiwalent nie ma nic wspólnego z przybliżeniem, czy też powiększeniem obrazu. Rodzaj matrycy nie zmienia geometrii obiektywu, ani kąta jego widzenia. Przykładowe przeliczniki dla matryc:

  • Matryca APS-C (Nikon DX, Pentax, Sony) – przekątna klatki filmu małoobrazkowego jest ok. 1,5 raza większa od przekątnej matryc APS-C tych firm. Np. obraz rzutowany przez obiektyw o ogniskowej 100 mm, będzie widziany przez matrycę APS-C tak jakby miał kąt widzenia obiektywu o ogniskowej ok. 150 mm dla matrycy o rozmiarach 35 mm (tzw. pełna klatka).
  • Matryca APS-C (Canon) – przekątna klatki filmu małoobrazkowego jest ok. 1,6 raza większa od przekątnej matrycy APS-C tej firmy. Np. obraz rzutowany przez obiektyw o ogniskowej 100 mm, będzie widziany przez matrycę APS-C tak jakby miał kąt widzenia obiektywu o ogniskowej ok. 160 mm dla matrycy o rozmiarach 35 mm.
  • Matryca aparatów systemu 4/3 – analogicznie do powyższych, z tą różnicą, że przelicznik wynosi 2, tak więc obraz rzutowany przez obiektyw o ogniskowej 100 mm, będzie widziany przez matrycę 4/3 tak jakby miał kąt widzenia obiektywu o ogniskowej ok. 200 mm dla matrycy o rozmiarach 35 mm.
  • Matryca 2/3" – w przypadku kompaktów z matrycą 2/3 przelicznik wynosi 4, tak więc obraz rzutowany przez obiektyw o ogniskowej 100 mm, będzie widziany przez matrycę 4/3 tak jakby miał kąt widzenia obiektywu o ogniskowej ok. 400 mm dla matrycy o rozmiarach 35 mm.

Przykład w odwrotną stronę: Aparat kompaktowy Canon SX130 ma matrycę 2/3 oraz obiektyw o ogniskowej z zakresu 5-60 mm co przy tym rozmiarze matrycy przekłada się na odpowiednik 20-240 mm dla matrycy pełno klatkowej lub 12,5-150 mm dla matrycy APS-C Canona.

Grafika – ekwiwalent ogniskowej

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]