Ogród Bajek w Międzygórzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ogród Bajek
Ilustracja
Rzeźby z Ogrodu Bajek, m.in. miniatura wysadzonej wieży widokowej ze Śnieżnika
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Międzygórze

Położenie na mapie gminy Bystrzyca Kłodzka
Mapa konturowa gminy Bystrzyca Kłodzka, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Ogród Bajek”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Ogród Bajek”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Ogród Bajek”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Ogród Bajek”
Ziemia50°14′05″N 16°45′34″E/50,234722 16,759444
Strona internetowa

Ogród Bajek w Międzygórzuskansen z kolekcją drewnianych rzeźb przedstawiających bajkowe postacie i miejsca. Niemal stuletnia kolekcja usytuowana jest na wysokości około 700-710 m n.p.m. i zajmuje 0,25 hektara[1] .

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kolekcji początek dał leśnik i botanik Izydor Kriesten, który tuż po I wojnie światowej wybudował sobie dom w Międzygórzu i według podań - w ramach hołdu legendarnemu Duchowi Gór złożonemu za uratowanie życia, rozpoczął gromadzenie drewnianych rzeźb, przedstawiających bajeczne postacie, które rozlokowane zostały wśród egzotycznych roślin[1]. Dzieła tworzone były w zakresie tzw. korzenioplastyki - z kory, patyków itp. przez około 20 lat[1]. Miejscowi nadali temu miejscu nazwę „Ogród Bajek” i tak już pozostało. Po roku 1960 ogród uległ poważnemu zaniedbaniu[1].

W 1974 jego odbudowę podjęli harcerze z Hufca ZHP Poznań-Nowe Miasto, którzy się nim opiekowali systematycznie do 1981, jednak po 1981 trudności ekonomiczne i transportowe spowodowały, że zaprzestano organizowania obozów w Międzygórzu[1]. Ogród znowu popadł w zaniedbanie, dopiero w końcu roku 1985, przejęty przez Oddział PTTK w Międzygórzu, ogród rozpoczął rozkwitać na nowo[1]. Odbudowano całą strukturę, sukcesywnie uzupełniając ją nowymi dziełami członka PTTK – Jerzego Drążkowskiego[1] oraz rzeźbiarzy: Czesława Zawojskiego i innych[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

W ogrodzie znajdują się postacie z baśni, bajek i legend, m.in. Pinokio, Jaś i Małgosia, Kot w butach, Koziołek Matołek, Gargamel z Klakierem, Koszałek Opałek, Bolek i Lolek, Muminki, Włóczykij, jak i wiele innych[2]. Naczelne miejsce zajmuje Duch GórLiczyrzepa[2]. Rzeźbom nadano barwną szatę w 2008 (autorką malatury była Małgorzata Szczepańska). Na drewnianych tablicach wyryto aforyzmy Czesława Zawojskiego[2].

Na terenie ogrodu rosną sztucznie nasadzone krzewy i drzewa, m.in. jałowce pospolite i wirginijskie, cyprysiki Lawsona, cisy, jarząb szwedzki, azalie i inne[1].

Wiosną 2009 otwarto turystyczny Szlak Krasnala, który prowadzi do ogrodu z przystanku autobusowego w Międzygórzu.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Obok Ogrodu Bajek przechodzi szlak turystyczny żółty z Międzygórza na Igliczną (Masyw Śnieżnika)[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 232, 233. ISBN 83-7005-341-6.
  2. a b c d Ogród Bajek. pttkmiedzygorze.ta.pl. [dostęp 2017-04-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]