Ogród botaniczny Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. Immanuela Kanta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MalarzBOT (dyskusja | edycje) o 10:37, 11 mar 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Ogród botaniczny BUF im. I. Kanta
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Miejscowość

Kaliningrad

Powierzchnia

13,6 ha

Data założenia

1904

Położenie na mapie obwodu królewieckiego
Mapa konturowa obwodu królewieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Ogród botaniczny BUF im. I. Kanta”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Ogród botaniczny BUF im. I. Kanta”
Ziemia54°44′15″N 20°30′55″E/54,737500 20,515278
Strona internetowa

Ogród botaniczny Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. I. Kanta (ros. Ботанический сад БФУ имени И. Канта) – ogród botaniczny w Kaliningradzie, w nadbałtyckiej eksklawie Federacji Rosyjskiej. Obiekt założony został przez Paula Kaebera, botanika, profesora Uniwersytetu Albrechta w Królewcu w 1904. W 1968 obiekt został włączony do struktur Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie. Ogród stanowi obszar ochrony przyrody i jednocześnie pomnik kultury obwodu kaliningradzkiego. Kolekcja ogrodu składa się z ponad 3 tysięcy taksonów roślin, z czego ok. tysiąc stanowią drzewa i krzewy[1].

Historia

Ogród założony został na powierzchni 12,5 ha w Maraunenhof, na północnych przedmieściach Królewca, z inicjatywy Paula Kaebera, profesora i kierownika Katedry Roślin Wyższych i Systematyki na Uniwersytecie Albrechta w Królewcu. Pozostawał on również dyrektorem placówki od jej powstania do swojej śmierci 25 marca 1919. W ogrodzie zachował się głaz pamiątkowy mu poświęcony. Ogród należał w tym czasie do miasta. W 1922 kierownictwo ogrodu przejął Ernst Schneider, twórca wielu terenów zielonych w Królewcu i autor koncepcji zazieleniania miast Prus Wschodnich, która odbiła się szerokim echem w Europie i Ameryce Północnej. W 1938 roku kolekcja ogrodu składała się z około 4 tysięcy taksonów. Po zniszczeniach z czasu II wojny światowej (m.in. zniszczone zostały szklarnie) kolekcja została zdziesiątkowana – inwentaryzacja w 1958 wykazała istnienie w ogrodzie ok. 400 taksonów roślin. Powojenna rekonstrukcja ogrodu rozpoczęła się w 1948 (odbudowano szklarnie, oczyszczono staw). W okresie tym zmieniali się zarządcy i pozycja ogrodu w strukturach różnych instytucji. Ostatecznie w 1968 roku ogród stał się placówką podległą uczelni, która od 2011 roku nosi nazwę Bałtycki Uniwersytet Federalny im. Immanuela Kanta[2][3].

Kolekcja

Ogród zajmuje powierzchnię 13,6 ha[1]. Arboretum (kolekcja drzew i krzewów) zajmuje 8,5 ha; szkółki i gospodarstwo ogrodnicze – 0,5 ha; kolekcja roślin zielnych na terenach otwartych – 1,5 ha. Na pozostałej powierzchni znajdują się szklarnie z roślinami tropikalnymi i subtropikalnymi, trawniki i staw[4]. Większość kolekcji reprezentuje florę Azji Wschodniej (34%) i Ameryki Północnej (32%). W ogrodzie rosną w osobnych kwaterach liczni przedstawiciele takich rodzajów jak: dąb, buk, klon, wiąz, kasztanowiec, orzech i brzoza. Do wyróżniających się rozmiarami lub rzadkością występowania należą odmiany: klonu zwyczajnego 'Crimson King', 'Drummondii', jawora 'Variegata', 'Leopoldii', klonu jesionolistnego 'Variegata', buka zwyczajnego 'Aurea', 'Laciniata', dębu szypułkowego 'Filicifolia' i olszy czarnej 'Pyramidalis'[4].

Przypisy

  1. a b Ботанический сад БФУ им. И. Канта. Ботанический сад БФУ им. И. Канта. [dostęp 2017-11-02].
  2. История Ботанического Сада. Ботанический сад БФУ им. И. Канта. [dostęp 2017-11-02].
  3. History. Portal Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. I. Kanta. [dostęp 2017-11-04].
  4. a b Botanical Garden of Immanuel Kant Baltic Federal University / Ботанический сад БФУ имени И. Канта. BCGI. [dostęp 2017-11-02].