Olha Bohomołeć

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Olga Bohomolec)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Olha Bohomołeć - ukraińska piosenkarka i lekarz

Olha Bohomołeć, Ольга Богомолець (ur. 22 marca 1966 w Kijowie) - ukraińska piosenkarka i doktor medycyny (MD), działaczka społeczna. Profesor Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Kijowie im. Aleksandra Bohomolca (który był jej pradziadkiem), założycielka i lekarz naczelna Instytutu Dermatologii i Kosmetologii w Kijowie.

Olha Bohomołeć urodziła się w rodzinie o tradycjach lekarskich, zapoczątkowanych jeszcze w połowie XIX-go wieku. Korzenie tej rodziny sięgają czernihowskiej gałęzi dawnego litewsko-ruskiego rodu Bohomolców, herbu Pomian. Dzieje rodu, wywodzącego się z Witebszczyzny, sięgają pierwszej połowy XV wieku (wówczas herbu Bogoria).

Działalność medyczna[edytuj | edytuj kod]

W 1989 roku ukończyła Państwowy Instytut Medyczny w Kijowie (obecnie Narodowy Uniwersytet Medyczny). W latach 1993-1994 studiowała w Akademii Medycznej w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych i w Instytucie Dermatopatologii Bernarda Ackermana (Filadelfia, USA).

Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych założyła własną Klinikę Medycyny Laserowej, obecnie znaną jako Instytut Dermatologii i Kosmetologii dr. Bohomołeć. Od 2003 r. do dziś pełni funkcję lekarz naczelnej tego Instytutu.

Od grudnia 2004 r. do października 2005 r. pełniła funkcję osobistego lekarza Prezydenta Ukrainy.

Jest autorką ponad 70 prac naukowych w zakresie dermatologii oraz właścicielką 9 patentów wynalazczych w tej gałęzi medycyny. Olha Bohomołeć jest członkinią Amerykańskiej Akademii Dermatologii i Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii, a także członkinią Akademii Nauk w Nowym Jorku.

Bohomołeć jest organizatorką corocznej ogólnoukraińskiej kampanii charytatywnej "Dzień melanomy".

Działalność twórcza i społeczna[edytuj | edytuj kod]

Olha Bohomołeć jest również znana jako piosenkarka, wykonująca stare i nowoczesne piosenki ukraińskie z tekstami ukraińskich poetów (Lina Kostenko, Olena Teliga itp.) i jej własnymi. Jest laureatką ogólnoukraińskiego konkursu śpiewającej poezji "Oberig" (Znak ochronny) oraz międzynarodowych konkursów piosenki w Sopocie (Polska) i "Białe Żagle" (Ukraina), a także laureatką Nagrody Specjalnej "Radia Swoboda" (1991).

Właścicielka Muzeum Ukraińskiej Ikony Domowej Olha Bohomołeć opowiada gościom o ikonach.

Wykonywała koncerty na Ukrainie, w Stanach Zjednoczonych, we Francji, Szwecji, Niemczech, Polsce oraz w krajach Europy Środkowej. Wszystkie jej koncerty odbywają się na zasadzie charytatywnej i mają na celu wsparcie ukraińskiego dziedzictwa kulturowego oraz osób ubogich.

Od 2004 roku organizuje wystawy ukraińskich ikon domowych z jej własnej kolekcji, w celu szerzenia wiedzy o kulturze ukraińskiej - zarówno na Ukrainie, jak i poza jej granicami.

Olha Bohomołeć jest założycielką Kompleksu Historyczno-Kulturalnego "Zamek Radomyśl" (2007), obejmującego m.in. Muzeum Ukraińskich Ikon Domowych, znajdującego się w gmachu starej papierni i twierdzy w mieście Radomyśl (obwód Żytomierski), na Ukrainie.

Jest również znana jako aktywna organizatorka i uczestniczka kampanii przeciw nielegalnym pracom budowlanym, niszczącym historyczne i kulturowe zabytki Ukrainy.

Po protestach na Majdanie i ucieczce prezydenta Janukowycza mianowana wicepremierem ds. pomocy humanitarnej[1]. Bohomołeć nie przyjęła nominacji[2]. 26 marca ogłosiła chęć startu w wyborach prezydenckich[3].

Ma czworo dzieci - syna i trzy córki.

Przypisy

  1. Tomasz Bielecki: Nowy rząd Ukrainy - sylwetki kandydatów (pol.). W: Gazeta Wyborcza [on-line]. 2014-02-27. [dostęp 2014-02-28].
  2. [n-auditor.com.ua/en/novini-2/item/12190-bogomolets-refused-to-take-the-position-of-vice-prime-minister-for-humanitarian-affairs.html Bogomolets refused to take the position of Vice Prime Minister for Humanitarian Affairs] (ang.). auditor.com.ua. [dostęp 2014-03-30].
  3. Ольга Богомолец собирается баллотироваться в президенты Украины (ukr.). segodnya.ua. [dostęp 2014-03-30].

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons