Oliver Law

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oliver Law
Oliver Law
Data urodzenia 23 października 1900
Data śmierci 9 lipca 1937
Przebieg służby
Lata służby 1936-1937
Siły zbrojne Stany Zjednoczone United States Army
Flag of the International Brigades.svg Brygady Międzynarodowe
Jednostki Brygada im. Abrahama Lincolna
Główne wojny i bitwy Hiszpańska wojna domowa
* Bitwa pod Brunete

Oliver Law (ur. 23 października 1900, zm. 9 lipca 1937) – afroamerykański wojskowy, działacz komunistyczny i związkowy, którzy walczył po stronie republikańskiej w hiszpańskiej wojnie domowej. Przez cztery dni był dowódcą Brygady im. Abrahama Lincolna.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w zachodnim Teksasie, wstąpił do armii amerykańskiej w 1919, pozostał w wojsku aż do 1925 roku. Służył w 24. jednostce piechoty, afro-amerykańskiej na granicy z Meksykiem[1]. Po opuszczeniu wojska, udał się do Bluffton, w stanie Indiana, gdzie pracował w cementowni. Następnie przeniósł się do Chicago, gdzie prowadził taksówkę[2]. W czasie Wielkiego Kryzysu znalazł pracę jako robotnik portowy. Potem próbował szczęścia z prowadzeniem małej restauracji, ale nie udało i dostał pracę przy budowie. Była członkiem Międzynarodowej Obrony Pracy i wstąpił do Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych w 1932[3]. W latach 30. był aktywny w ruchu bezrobotnych.

Razem z Harrym Haywood'em organizował masowe protesty przeciwko okupacji Etiopii przez faszystowskie Włochy po II wojnie włosko-abisyńskiej[4]. Został aresztowany przemawiając na demonstracji w Chicago w dniu 31 sierpnia 1935.

Ożenił się z Corrine Lightfoot, siostrą regionalnego lidera CP Claude Lightfoot'a.

Wojna domowa w Hiszpanii[edytuj | edytuj kod]

W 1936 dołączył do Brygady im. Abrahama Lincolna. Przyjechał do Hiszpanii w dniu 16 stycznia 1937, popierając Front Ludowy w walce z nacjonalistami[5].

Po nieudanej próbie zajęcia Madryt przez czołowy ataku, generał Francisco Franco kazał odciąć drogę do miasta. Siły nacjonalistów liczyły 40000 ludzi, przekroczyły rzekę Jarama w dniu 11 lutego 1937. Generał José Miaja wysłał trzy Brygady Międzynarodowe do Jarama aby zablokować siły nacjonalistów. Law wkrótce został awansowany na kierownika sekcji. Dwa tygodnie później został mianowany dowódcą karabinów maszynowych, kiedy jego dowódcą został zabity. Międzynarodówki ponosiły w tych walkach ciężkie straty. Oliver Law został zabity 10 lipca prowadząc swoich ludzi do ataku na szczyt Mosquito[6].

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Archiwum Brygady Lincolna
  2. Archiwum Brygady Lincolna
  3. Archiwum Brygady Lincolna
  4. Archiwum Brygady Lincolna
  5. Archiwum Brygady Lincolna
  6. [Grover Furr, "Anatomy of an Anticommunist Fabrication: The Death of Oliver Law, An Historiographical Investigation." In Reconstruction 8.1. (Published March 19, 2008.) http://reconstruction.eserver.org/081/furr.shtml]