Olivier Janiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Olivier Janiak
Olivier Janiak
Data i miejsce urodzenia 17 maja 1974
Krotoszyn, Polska
Imię i nazwisko przy narodzeniu Piotr Michał Janiak
Zawód prezenter, dziennikarz,
konferansjer, model
Strona internetowa

Piotr Olivier Janiak (ur. 17 maja 1974 w Krotoszynie) – polski dziennikarz, prezenter telewizyjny i konferansjer, model.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Dorastał w Krotoszynie. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie. Pracę rozpoczął jako model w łódzkiej Agencji "Moda Forte"[1] W 1998 roku ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim.

Do telewizji TVN trafił po castingu na prowadzącego program Big Star Party. Od 2001 roku prowadzi kulturalno-towarzyski magazyn Co za tydzień?. Przeprowadził kilkadziesiąt wywiadów z największymi gwiazdami światowego kina i muzyki, między innymi z Bradem Pittem, Keanu Reevesem, Kevinem Spaceyem, Peterem O'Toole'em, Nicole Kidman, Robinem Williamsem, Elijah Woodem, Faithless, Massive Attack, Fatboy Slim, Kylie Minogue, Johnnym Deppem.

Realizował felietony na premierach filmowych: dwóch części filmu Matrix w Los Angeles, Troja w Nowym Jorku, Constantine w Paryżu, Superman. Powrót w Londynie, podczas wręczenia nagród muzycznych MTV w Rzymie (2004) i Lizbonie (2005).

Współprowadził też takie programy jak Co za noc (według własnego pomysłu) i Dzień Dobry TVN razem z Magdą Mołek (nadal sporadycznie współpracuje z tą redakcją). Prowadził wakacyjny cykl programów Miss Polonia 2001 i 2003, w tym realizowane na żywo gale finałowe konkursu, a także odcinki programu Kierunek Sopot i jeden z koncertów Sopot Festival 2005 w Operze Leśnej w Sopocie. Jest pomysłodawcą i współprowadzącym programu Projekt plaża (II edycja). Od 2008 roku jest redaktorem naczelnym kwartalnika dla mężczyzn "Male Man".

W 2006 roku zajął się produkcją kalendarza na 2007 rok - "Dżentelmeni", którego nakład sprzedano w całości, a pieniądze zostały przeznaczone na zakup butów dzieciom z najuboższych rodzin (zakupiono ich ponad 2000). Projekt istnieje do dzisiaj, a do zdjęć pozowali m.in.: Paweł Małaszyński, Andrzej Chyra, Marek Włodarczyk, Kamil Durczok, Krzysztof Kolberger, Paweł Deląg, Szymon Majewski, Borys Szyc, Kuba Wesołowski, Paweł Wilczak, Piotr Adamczyk i Maciej Zakościelny[2].

"Taniec z gwiazdami"[edytuj | edytuj kod]

I edycja "Tańca z gwiazdami"[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku wziął udział w pierwszej edycji programu rozrywkowego Taniec z gwiazdami. Tańczył w parze z Kamilą Kajak[3]. Pomimo trzykrotnego stawania na zagrożeniu (dwie pary, w tym jedna, która zostawała bezpieczna, a druga odpadała), Janiak z Kamilą Kajak wygrali pierwszą edycję, pokonując w finale Witolda Paszta i Annę Głogowską.

"Finał Finałów Tańca z gwiazdami"[edytuj | edytuj kod]

4 września 2006, tuż przed emisją IV edycji "Tańca z gwiazdami", został wyemitowany specjalny odcinek "Taniec z gwiazdami (Finał Finałów)" w Operze Leśnej w Sopocie. Zatańczyło w nim 6 finalistów z 3 pierwszych edycji. Olivier Janiak i Kamila Kajak zajęli ostatecznie piąte miejsce, odpadając już w pierwszej rundzie.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od 2003 roku mąż modelki Karoliny Malinowskiej. Mają trzech synów: Fryderyka (ur. 29 czerwca 2009) i Christiana (ur. 29 stycznia 2011) oraz najmłodszego syna Juliana[4] urodzonego w 2013 roku.

Imię Olivier, które stało się praktycznie jego znakiem rozpoznawczym, nadała mu koleżanka z jednego z pubów we Wrocławiu, w którym Janiak dorabiał w czasach studenckich. Ponieważ to rzadkie imię, Janiak wyróżniał się w ten sposób od innych barmanów o imieniu Piotr, pracujących razem z nim w tym lokalu[5].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]