Oltcit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oltcit Club
Oltcit Club Special
Oltcit Club Special
Producent Oltcit S.A.
Zaprezentowany 1981
Okres produkcji 1982-1996
Miejsce produkcji Krajowa,  Rumunia
Dane techniczne
Segment B
Typy nadwozia hatchback, pick-up
Silniki 652 cm³
1129 cm³
1299 cm³
Skrzynia biegów 4-biegowa manualna
5-biegowa manualna
Długość 3732 mm
Szerokość 1430 mm
Wysokość 1538 mm
Masa własna 835-875 kg
Dane dodatkowe
Modele
bliźniacze
Citroën Axel
Pokrewne Citroën Visa
Konkurencja Zastava Yugo Koral
Oltcit Club 11R - tył samochodu
Oltcit Club - deska rozdzielcza
Oltcit Club - silnik

Oltcit S.A.rumuńsko-francuska spółka powstała 30 grudnia 1976, produkująca w Rumunii niewielkie samochody osobowe w latach 1982-1996.

Historia przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

W 1976 roku w Krajowie powstała nowoczesna fabryka mająca produkować małe samochody. Powstała na mocy porozumienia o utworzeniu francusko-rumuńskiej spółki akcyjnej Oltcit S.A. (udział Citroena wynosił 36%).

Strona francuska współpracowała przy budowie i wyposażeniu fabryki (w latach 1977-1981) oraz skonstruowała samochód pod marką Oltcit (Oltena + Citroën).

W 1981 roku pierwszy Oltcit ujrzał światło dziennie i otrzymał nazwę Oltcit Club, jednak w Zachodniej Europie był znany pod swoją eksportową nazwą - Citroën Axel.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Oltcit Club był rozwinięciem projektu Citroën Y-2 zapoczątkowanego w 1972 roku, który początkowo miał być Citroënem Visa. Prototyp posiadał chłodzony powietrzem, czterocylindrowy silnik pochodzący od Citroëna GS jednak po fuzji Citroëna z Peugeotem (koncern PSA) zadecydowano o zastosowaniu nowocześniejszego silnika pochodzącego z Peugeota 104. Projekt Y-2 zapoczątkował jednak nowy samochód dla wschodniej europy - Oltcit Club. Samochód ten napędzany był silnikiem o pojemności 652cm³ i mocy 36 KM, dostarczonym z Citroëna 2CV oraz czterocylindrowym silnikiem typu "bokser" o pojemnościach 1129 i 1299cm³ (odpowiednio 57 i 63KM mocy) przejętym z Citroëna GSA, z niewielkimi zmianami (zapłon bez modułu elektronicznego i brak pompy LHM). Pomimo podobieństwa Oltcita do Citroëna Visa posiadał on inną płytę podłogową oraz silniki.[1]

Produkcja seryjna samochodu Oltcit Club rozpoczęła się w roku 1982. Pierwsze samochody zmontowano z francuskich części. W roku 1987 udział części francuskich stanowił jeszcze około 60%, lecz w roku 1989 uległ znacznemu zmniejszeniu, wskutek zastosowania w samochodach Oltcit rumuńskiej 4-biegowej skrzyni przekładniowej zamiast dotychczas stosowanej skrzyni produkcji francuskiej.

Stylistyka tego 3-drzwiowego hatchbacka odpowiadała ówczesnym standardom, jednakże zastosowane silniki były wrażliwe na zaniedbania w obsłudze, co spowodowało, że większość z nich była głośna z powodu zużywających się szybko wałków rozrządu. Dzięki niewielkiej masie własnej samochód w swej najmocniejszej wersji rozpędzał się do 160km/h.

Ostatnia wersja Oltcita Club produkowana była aż do połowy lat 90. Po wycofaniu się Citroëna zmieniono nazwę na Oltena. W 1994 roku zakłady zmieniły nazwę na Rodae (Romanian Daewoo) i rozpoczęły produkcję samochodów na licencji GM Daewoo. Lecz ostatecznie produkcję Oltcita zakończono w 1996 roku.[1]

Prototypy[edytuj | edytuj kod]

W zakładach Oltcit wyprodukowano kilka prototypów bez pomocy Citroëna: pięciodrzwiową wersję Oltcita, wersję kabrio, pick-up oraz interesujący prototyp zaprojektowany przez Franco Sbarro. Ten ostatni posiadał mocno kwadratowe, ale futurystyczne nadwozie oraz silnik pochodzący od Citroëna GSA. Mimo swej prostoty, żaden z tych modeli nie wszedł do produkcji seryjnej.[1]

Modele [1][edytuj | edytuj kod]

Samochody Oltcit były produkowane w następujących wersjach:

  • SPECIAL - silnik o pojemności 652 cm³, brak obrotomierza, wycieraczki tylnej szyby oraz regulacji jasności oświetlenia licznika. Model ten posiadał zapłon elektroniczny.
  • CLUB 11 - silnik o pojemności 1129 cm³, skrzynia czterobiegowa, najskromniejsze wyposażenie wnętrza i brak wycieraczki tylnej szyby.
  • CLUB 11 R - silnik o pojemności 1129 cm³, skrzynia biegów czterobiegowa, bogatsze wyposażenie wnętrza (m. in. programator pracy przerywanej wycieraczki, ogrzewanie tylnej szyby, antena i głośniki, lampka do map), zderzaki metalowe oraz wycieraczka tylnej szyby.
  • CLUB 11 RL - silnik o pojemności 1129 cm³, skrzynia biegów czterobiegowa, bogatsze wyposażenie wnętrza niż wersja 11 R, zderzaki i ozdobne listwy boczne z tworzywa sztucznego, zewnętrzne lusterka wsteczne sterowane z wnętrza pojazdu oraz wycieraczka tylnej szyby.
  • CLUB 12 TRS - silnik o pojemności 1299 cm³, skrzynia biegów pięciobiegowa, wyposażenie wnętrza takie samo jak w wersji 11 RL, oraz dodatkowo zastosowano tylne boczne okna uchylne, pasy bezwładnościowe także na tylnych siedzeniach oraz wycieraczka tylnej szyby. Zazwyczaj były oferowane z felgami aluminiowymi oraz oponami Michelin TRX.
  • ENTERPRISE - z silnikami o pojemności 1129 cm³ lub 1299 cm³. Są to wersje towarowe z dwoma miejscami do siedzenia, z trzydrzwiowym nadwoziem i przestrzenią ładunkową uzyskaną dzięki wyeliminowaniu tylnych siedzeń.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]