Oltcit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oltcit
Forma prawna joint venture
Data założenia 1976
Data likwidacji 2008
Lokalizacja  Rumunia, Krajowa
Branża motoryzacja
Produkty samochody
Oltcit Special

Oltcit – to byłe rumuńskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Krajowej produkujące samochody osobowe, założone w 1976 roku jako francusko-rumuńska spółka. W 2008 r. przejęte przez Ford Motor Company.

Historia przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

W 1976 roku w Krajowie powstała fabryka mająca produkować małe samochody. Powstała na mocy porozumienia o utworzeniu francusko-rumuńskiej spółki akcyjnej Oltcit S.A. (udział Citroëna wynosił 36%). Strona francuska współpracowała przy budowie i wyposażeniu fabryki (w latach 1977–1981) oraz skonstruowała samochód pod marką Oltcit (Oltena + Citroën). W 1981 roku pierwszy Oltcit ujrzał światło dziennie i otrzymał nazwę Oltcit Club, jednak w Zachodniej Europie był znany pod swoją eksportową nazwą – Citroën Axel.

Ostatnia wersja Oltcita Club produkowana była aż do 1996 roku. Po wycofaniu się Citroëna w 1991 r. zmieniono nazwę fabryki na Automobile Craiova a nazwę samochodów na Oltena. W 1994 roku zakłady zmieniły nazwę na Rodae (Romanian Daewoo) i rozpoczęły produkcję samochodów na licencji GM Daewoo m.in. Daewoo Tico, Daewoo Cielo czy Daewoo Matiz. W 2008 roku fabrykę przejął Ford Motor Company[1].

Modele[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]