Omar Torrijos Herrera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Omar Torrijos Herrera
Omar Torrijos 1977.jpg
Data i miejsce urodzenia 13 lutego 1929
Santiago de Veraguas
Data śmierci 31 lipca 1981
Wojskowy Przywódca Panamy
Okres urzędowania od 1968
do 1981
Następca Florencio Flores Aguilar
Odznaczenia
Order José Martí

Omar Torrijos Herrera (ur. 13 lutego 1929, zm. 31 lipca 1981) – panamski polityk i wojskowy. Przywódca, a faktycznie dyktator Panamy w latach 1968-1981 i jednocześnie głównodowodzący panamskiej Gwardii Narodowej.

Urodził się w 1929 roku w Santiago de Veraguas w Panamie. Studiował na uczelniach wojskowych w Salwadorze, Wenezueli i Stanach Zjednoczonych. W 1952 roku rozpoczął służbę w panamskiej Gwardii Narodowej. Szybko awansował i w 1968 roku był już pułkownikiem. W tym też roku wziął udział w zamachu stanu, który doprowadził do obalenia prezydenta Arnulfo Ariasa Madrida, a sześć miesięcy później sam przejął władzę ogłaszając się głównym przywódcą rewolucji. Mianował się również generałem brygady oraz dowódcą Gwardii Narodowej. Wkrótce stanął na czele rządu.

Podczas swoich autorytarnych rządów zakazał działalności partii politycznych oraz zawiesił swobody obywatelskie. Narzucił prasie cenzurę oraz przeprowadził aresztowania politycznych przeciwników. Oprócz tego wydalono z kraju niewygodnych politycznie księży. Zamknięto też na pewien czas uniwersytet.

Po umocnieniu swojej pozycji Torrijos rozpoczął działania zmierzające do odzyskania zwierzchności nad Kanałem Panamskim, znajdującym się pod kontrolą Stanów Zjednoczonych. Po negocjacjach z amerykańskim prezydentem Jimmym Carterem doszło 7 września 1977 roku do podpisania układu, na mocy którego miało nastąpić stopniowe przekazania do roku 2000 pełnej zwierzchności nad strefą kanału.

Torrijos zginął w wypadku samolotu w 1981 roku. Pojawiały się dość często informacje, że jego śmierć nie była przypadkowa, gdyż miał to być zamach bombowy przygotowany przez CIA. Jego następcą został Florencio Flores Aguilar.

Jego synem był Martín Torrijos (ur. 1963), prezydent Panamy w latach 2004-2009.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alex Axelrod, Charles Phillips Władcy, tyrani, dyktatorzy. Leksykon, wyd. Politeja, Warszawa 2000.