One (singel U2)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
One
Singel grupy U2
z albumu Achtung Baby
Wydany marzec 1992
Format CD, winyl, kaseta
Nagrywany Hansa Ton Studios w Berlinie, w Windmill Lane Studios w Dublinie, 1990
Gatunek rock
Długość 4:36
Wytwórnia Island Records
Produkcja Brian Eno i Daniel Lanois
Pozycje
  • #7 (Wielka Brytania)
  • #10 (USA, Billboard Hot 100)
  • #1 (USA, Modern Rock Tracks)
  • #1 (USA, Mainstream Rock Tracks)
Singel po singlu

One” – singel i piosenka zespołu U2. Znalazła się na albumie Achtung Baby z 1991. Do napisania tej piosenki zespół zainspirował riff gitarowy z innej piosenki U2 „Ultraviolet (Light My Way)”.

Według głosowania, które przeprowadziła firma Sony, „One” jest na 5. pozycji wśród przebojów wszech czasów. W kwietniu 2006 nową wersję piosenki nagrała Mary J. Blige (gościnnie z Bono, wokalistą U2). Także grupa Lighthouse Family wykorzystała w 2001 fragmenty tekstu tej piosenki, w wersji akustycznej została nagrana przez Johnny'ego Casha na płycie American III:Solitary Man.

W 2004 utwór został sklasyfikowany na 36. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone[1]. W 2005 zespół U2 wykonał „One” podczas koncertu Live 8 w Hyde Parku w Londynie. Piosenka jest hymnem Amnesty International.

Do piosenki nakręcono trzy teledyski. Podstawowy wyreżyserował współpracujący z zespołem Anton Corbijn, a pokazywał on historię opowiedzianą przez muzyków przebranych za kobiety. W filmiku pojawiły się używane przez U2 w celach promocyjnych trabanty oraz ojciec Bono w roli starszego człowieka. Klip wzbudził na początku lat 90. spore kontrowersje, dlatego zespół U2 zdecydował się szybko nakręcić inną wersję – z braku czasu postawiono na szybki w realizacji i prosty film z bizonami, kwiatami i pojawiającym się w różnych językach słowem 'one'. Ta wersja w Polsce pokazywana była jako pierwsza i dla wielu polskich fanów grupy uzyskała status kultowego teledysku U2. Nieco później nakręcono trzecią wersję – z zespołem grającym na scenie i Bono siedzącym w knajpie.

Spis utworów[edytuj | edytuj kod]

w wersji podstawowej:

  1. "One" (Album Version, 4:36)
  2. "Lady With the Spinning Head (UV1)" (3:54)
  3. "Satellite of Love" (4:00)
  4. "Night and Day (Steel String Remix)" (7:00)

To typowa lista utworów na wydawnictwie 5-calowym. 7-calowa wersja zawiera tylko dwa pierwsze utwory, a 12-calowa dodatkowo "Satellite Of Love".

Przypisy

  1. Rolling Stones Magazine's Top 500 Songs (ang.). metrolyrics.com. [dostęp 2010-07-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]