One Vision

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
One Vision
Okładka
Singel grupy Queen
z albumu A Kind of Magic
Strona B "Blurred Vision"
Wydany 4 listopada 1985
Format 7"/12" singel
Nagrywany wrzesień 1985
Gatunek Rock
Długość
  • 4:02 (singiel)
  • 6:28 (12" 'Extended Vision')
  • 5:11 (wersja z albumu)
  • 4:38 (wersja z albumu Classic Queen)
Wytwórnia EMI, Capitol Records
Produkcja Queen & Mack
Singel po singlu

One Visionsingel zespołu Queen z 1985 roku, zainspirowany występem na Live Aid[1]. W 1986 został umieszczony na albumie A Kind of Magic. Jest jednym z najbardziej znanych przebojów grupy i był stałym elementem jej koncertów (otwierał każdy koncert podczas trasy Magic Tour). Został wykorzystany w ścieżce dźwiękowej filmu Iron Eagle oraz gry Grand Theft Auto IV.

Charakterystyczną cechą utworu są zniekształcone głosy na początku i na końcu. Przy odtwarzaniu utworu w przyspieszonym tempie słychać słowa "God works in mysterious ways". Mówi się również, że zawiera on satanistyczne przesłanie, ukryte za pomocą techniki backmaskingu. Wspomniany wyżej fragment, odtwarzany wstecz i w przyspieszonym tempie do złudzenia przypomina słowa "my sweet satan, I've seen sabbath", jednak najprawdopodobniej jest to efekt całkowicie przypadkowy.

Teledysk, podobnie jak wiele innych w historii Queen, jest dziełem duetu DoRo (Rudi Dolezal i Hannes Rossacher) i przedstawia zespół nagrywający w studiu Musicland Monachium. Wykorzystano w nim również ujęcie ze słynnego teledysku do Bohemian Rhapsody, które płynnie przechodzi w ujęcie sfilmowane już w 1985 roku, ale przedstawiające zespół w identycznych pozach.

Rozszerzona i zremiksowana wersja zatytułowana "Blurred Vision" została umieszczona na stronie B singla.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]