Orbitrap

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Orbitrap - analizator masy skonstruowany przez Alexandra Makarova, stosowany w spektrometrach mas. Orbitrap zbudowany jest z dwóch elektrod zewnętrznych i jednej elektrody wewnętrznej pomiędzy którymi poruszają się jony. Elektrody zewnętrzne mają kształt zwężających się na jednym z końców beczek. Elektrody te są ustawione szerszymi końcami do siebie. Wrzecionowata elektroda wewnętrzna umieszczona jest w środku urządzenia, jej oś symetrii pokrywa się z osiami symetrii elektrod zewnętrznych.


Wiązka jonów wprowadzana jest do analizatora stycznie do jego osi. Jony poruszają się dookoła elektrody wewnętrznej do której są przyciągane. Jednocześnie działa na nie siła odśrodkowa równoważąca siłę przyciągającą je do elektrody wewnętrznej. Jony mogą być utrzymywane w analizatorze przez pewien czas, tak więc analizator ten jest pułapką jonową.

Jony znajdujące się w analizatorze poruszają się dookoła osi analizatora (elektrody wewnętrznej) jednocześnie przemieszczając się wzdłuż osi. Tak więc ruch jonów można rozłożyć na dwie składowe - ruch dokoła osi analizatora oraz ruch wzdłuż analizatora. Jony wprowadzone do analizatora charakteryzują się różną częstotliwością obiegu dookoła osi analizatora oraz częstotliwością oscylacyjnego ruchu wzdłuż analizatora. Częstotliwość oscylacji jonów wzdłuż analizatora jest zależna od stosunku masy do ładunku jonu a jednocześnie nie zależy od energii jonu czy kąta pod którym został on wprowadzany do komory urządzenia. Powoduje to powstanie pierścieni jonów o określonym stosunku masy do ładunku poruszających się wzdłuż analizatora. Pomiar częstotliwości ruchów jonów wzdłuż analizatora pozwala na określenie stosunku masy do ładunku jonu.

Analizatory typu Orbitrap charakteryzują się dużą rozdzielczością (do 200000) i dokładnością pomiaru masy. Analizatory te podobnie jak analizatory FT-ICR są często stosowane w tandemowych spektrometrach mas.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Alexander Makarov (2000) Electrostatic Axially Harmonic Orbital Trapping: A High-Performance Technique of Mass Analysis, Anal. Chem. 2000, 72, 1156-1162.
  • Michaela Scigelova, Alexander Makarov (2006) Orbitrap Mass Analyzer – Overview and Applications in Proteomics, Practical Proteomics 1-2/2006, (DOI 10.1002/pmic.200600528).