Order Świętego Maryna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Order Świętego Maryna
L'Ordine di San Marino
Awers
Awers gwiazdy i rewers orderu
Baretka
Baretka
Ustanowiono 13 sierpnia 1859
Kruszec złoto

Order Świętego Maryna (wł. L'Ordine di San Marino) – jedno z odznaczeń państwowych Republiki San Marino ustanowione w 1859.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order Świętego Maryna został ustanowiony 13 sierpnia 1859 ku czci patrona republiki świętego Maryna[1].

Order dzieli się na pięć klas:

  • I klasa – Krzyż Wielki
  • II klasa – Wielki Oficer
  • III klasa – Komandor
  • IV klasa – Oficer
  • V klasa – Kawaler

Order I klasy nadawany jest głowom koronowanym i prezydentom. Ordery II i III klasy zarezerwowane są dla dyplomatów, a ordery IV i V klasy dla pozostałych osób.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Order Świętego Maryna jest przyznawany jedynie cudzoziemcom, którzy poprzez swoją działalność cywilną lub wojskową zasłużyli się republice. Order przyznaje się w szczególności za zasługi w dziedzinie kultury, nauki, filantropii i działalności politycznej. Kapitułę orderu stanowią kapitanowie-regenci San Marino. Odznaczonym przysługują honory wojskowe[2].

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaką orderu jest emaliowany na biało złoty krzyż tzw. kotwicowy. Pomiędzy jego ramionami znajdują się złote baszty z herbu San Marino. Pośrodku krzyża widnieje okrągły medalion z portretem Świętego Maryna na błękitnym tle. Dookoła napis w języku włoskim: San Marino Prottetore (Święty Maryn Protektor). Nad odznaką widnieje złota korona. Rewers odznaki przedstawia herb San Marino na białym tle i włoski napis: Merito Civile e Militare (Za zasługi cywilne i wojskowe)[1]. Kawalerom orderu I i II klasy przysługuje również gwiazda orderowa. Jest nią ośmiokątna gwiazda z promienistymi ramionami ze srebra, wyłożonymi małymi brylantami. Pośrodku gwiazdy znajduje się odznaka Orderu Świętego Maryna, jednak bez wizerunku patrona republiki, za to ze złotym napisem łacińskim na granatowym tle: Relinquo vos liberos ab utroque homine (Pozostawiam was wolnymi od kogokolwiek). Pod ramionami odznaki znajduje się wieniec oliwkowy z zielonej emalii. Wstążka orderu ma formę równej szerokości pasów w kolorach niebieskim i białym ułożonych na przemian (4 pasy niebieskie i 3 białe oraz wąski biały margines po obu brzegach wstążki). Order I klasy nosi się na wstędze orderowej, order II i III klasy na wstążce na szyi, a order IV i V klasy na wstążce na piersi[1].

Baretki Orderu Świętego Maryna
SMR Order of Saint Marinus - Grand Cross BAR.png
Krzyż Wielki
SMR Order of Saint Marinus - Grand Officer BAR.png
Wielki Oficer
SMR Order of Saint Marinus - Commander BAR.png
Komandor
SMR Order of Saint Marinus - Officer BAR.png
Oficer
SMR Order of Saint Marinus - Knight BAR.png
Kawaler

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Poul Ohm Hieronymussen: Europæiske ordner i farver, Kopenhaga 1966 str. 196
  2. Poul Ohm Hieronymussen: Europæiske ordner i farver, Kopenhaga 1966 str. 197

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Poul Ohm Hieronymussen: Europæiske ordner i farver, Politikens Forlag, Kopenhaga 1966
  • Aleksandra Pronińska: Historia San Marino (w: Historia małych krajów Europy), Ossolineum, Wrocław 2002, ISBN 83-04-04590-7