Order św. Jerzego i św. Konstantyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Order Domowy św. Jerzego i św. Konstantyna
Awers
Awers
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 1936

Królewski Order Domowy św. Jerzego i św. Konstantyna (Basilikon oikogenaiakon tagma ton agion Georgioy kai Konstantinoi) jest do dziś orderem prywatnym zdetronizowanego w 1973 greckiego domu panującego i należał w latach 1936 do 1973 do systemu greckich orderów państwowych, w których hierarchii zajmował drugie miejsce.

Ustanowiony został w 1936 po powrocie na tron króla Jerzego II ku czci jego dziadka Jerzego I i ojca Konstantyna I i świętych, których imiona nosili obaj monarchowie.

Order przeznaczony był tylko dla mężczyzn, najwyższe klasy zarezerwowane dla książąt krwi panującego w Grecji domu Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg, niższe klasy mogły być nadawane za specjalne zasługi dla dynastii.

Order miał dwie klasy - cywilną i wojskową, pięć stopni według schematu Legii Honorowej oraz jako dodatkowy stopień Wielki Łańcuch (kolanę), zarezerwowaną dla monarchy i innych głów państwa.

Insygnia orderu to biały krzyż łaciński z czerwonymi brzegami, z koronowanym monogramem założyciela "Γ" ("G") między ramionami, w awersie z wyobrażeniem św. Konstantyna i św.Heleny na tle niebieskiego krzyża greckiego w środkowym medalionie (otoczonym przy najwyższych stopniach lwami i sercami na pamiątkę przynależności domu greckiego do dynastii duńskiej, przy niższych dewizą Jerzego I (zob.: Order Jerzego I), w rewersie z datą założenia "1936", oraz ośmiopromienna srebrna gwiazda dla I i II klasy nosząca awers krzyża orderowego. Wielki Łańcuch składa się na przemian ze lwów i serc, z dwugłowym orłem bizantyjskim jako człon centralny.

Order (oprócz IV.klasy noszonej na agrafie na piersi), zawieszony jest na złotej koronie królewskiej, w przypadku klasy wojskowej posiadał miecze między ramionami.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Arnhard Graf Klenau, Europäische Orden ab 1700, München 1978.