Order św. Olgi i św. Zofii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Order św. Olgi i św. Zofii
Basilikon oikogenaion tagma ton agion Sophias kai Olgas
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 1936

Królewski Order Domowy św. Olgi i św. Zofii (Basilikon oikogenaion tagma ton agion Sophias kai Olgas) jest dziś, tak jak Order Domowy św. Jerzego i św. Konstantyna prywatnym orderem zdetronizowanej dynastii greckiej, ale w latach 1936-1973 należał do systemu orderów państwowych Królestwa Hellenów, w hierachii którego zajmował trzecie miejsce.

Order ustanowiony został w 1936 po powrocie na tron króla Jerzego II jako odznaczenie przeznaczone wyłącznie dla kobiet i posiada cztery klasy: I klasę z Wielką Wstęgą typu damskiego oraz gwiazdą, II klasę noszoną na kokardzie orderów damskich z gwiazdą, III klasę (złoty medalion na kokardzie) i IV klasę (srebrny medalion na kokardzie). Nazwa orderu nawiązywała do imion babki i matki króla Jerzego II oraz do ich patronek. Najwyższe klasy były przeznaczone dla greckich księżniczek krwi, niższe klasy nadawane za specjalne zasługi dla dynastii.

Odznaką orderu (I i II klasa) jest okrągły złoty medalion, w którego centrum znajduje się biały krzyż mantuański, uwieńczony złotą koroną. Po obu stronach krzyża znajdują się postacie trzymających się za dłonie obu świętych w błękitnych szatach. Medalion otoczony jest ciemnoniebieskim kołem ze złotym napisem "ΑГΙА COΦIA - AΓIA OΛΓA". Gwiazda I i II klasy jest srebrna i ośmiopromienna i nosi w swym centrum medalion orderu.

Odznaki III i IV klasy to złoty lub srebrny medalion uwieńczony koroną królewską. Tutaj krzyż mantuański z flankującymi go postaciami świętych jest położony na krzyżu greckim. Dolna część medalionu nosi na niebieskim tle ten sam napis co wyższe klasy, na górnej znajdują się reliefy lwów i serc (na pamiątkę pochodzenia dynastii greckiej od dynastii duńskiej). Wstążka orderu jest ciemnoniebieska z białymi paskami po bokach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Arnhard Graf Klenau, Europäische Orden ab 1700, München 1978