Order Korony (Prusy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Królewski Pruski Order Korony
Königlicher Preußischer Kronenorden
Awers
Awers odznaki i gwiazdy orderu II klasy
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Baretka
Baretka wojskowa od 1864
Ustanowiono 18 października 1861
Dewiza GOTT MIT UNS
(Bóg jest z nami)

Królewski Pruski Order Korony (niem. Königlicher Preußischer Kronenorden) – do 1901 drugi order (obok Czerwonego Orła) w precedencji odznaczeń cywilnych i wojskowych monarchii pruskiej. Po ustanowieniu Orderu Zasług Korony Pruskiej znalazł się na trzecim miejscu.

Historia i insygnia[edytuj | edytuj kod]

Order ustanowiony został 18 października 1861 przez króla Wilhelma I z okazji koronacji tego monarchy w Królewcu (ostatniej koronacji w pruskiej historii). Posiadał cztery klasy i nadawany był, podobnie jak Order Czerwonego Orła, z najróżniejszymi dodatkami: mieczami między ramionami, skrzyżowanymi mieczami pod kółkiem zawieszki, z Czerwonym Krzyżem, z krzyżem Joannitów, z cyfrą lat służby itd.

Krzyż orderowy to krzyż grecki z rozszerzonymi ramionami, emaliowany na biało ze złotym brzegiem. W medalionie awersu znajdowała się złota korona królewska, otoczona dewizą orderu Gott mit uns na niebieskim tle. W medalionie rewersu znajdował się inicjał założyciela W otoczony napisem: Den 18 Oktober 1861. Gwiazda I klasy była srebrna i ośmiopromienna z medalionem awersu w środku, przy odznaczeniach z mieczami podkładano je pod medalion środkowy. Gwiazda II klasy posiadała kształt rombu i nosiła w środku medalion awersu. Order był noszony na niebieskiej wstędze, od 1864 dekoracje wojskowe otrzymały tę samą czarno-białą wstęgę, co Krzyż Żelazny.

Po upadku monarchii w 1918 order wygasł.

Viermaal de Kroonorde van Pruisen IIIe model IIIe Klasse.jpg

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jörg Nimmergut, Orden und Ehrenzeichen von 1800-1945, München 1977