Oscary Honorowe i Specjalne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Oscary honorowe przyznawane są za całokształt osiągnięć dla wybitnych twórców kina światowego, za wkład w rozwój technologii filmowej oraz za propagowanie sztuki filmowej.

Oscary specjalne są przyznawane za jednostkowe dokonania w dziedzinach (jak aktorstwo dziecięce) nieobjętych kategoriami nagród głównych. Niektóre z kategorii specjalnych (film obcojęzyczny, efekty wizualne, efekty dźwiękowe) ostatecznie stały się oddzielnymi kategoriami Oscarów.

Laureaci[edytuj | edytuj kod]

1920-1929[edytuj | edytuj kod]

1927/28
1928/29
  • nieprzyznana
1929/30
  • nieprzyznana

1930-1939[edytuj | edytuj kod]

1931
  • nieprzyznana
1932
1934
  • nieprzyznana
1935
1936
1937
1938
  • The Museum of Modern Art Film Library – za propagowanie sztuki filmowej
  • Edgar Bergen – za kreację postaci Charlie McCarthy
  • Mack Sennett – za całokształt twórczości reżyserskiej
  • W. Howard Greene – za zastosowanie kolorowych zdjęć w filmie Narodziny gwiazdy
1939

1940-1949[edytuj | edytuj kod]

1940
1941
  • Bob Hope – za zasługi dla przemysłu filmowego
  • płk Nathan Levinson – za udział w tworzeniu filmów szkoleniowych dla armii USA
1942
1943
1944
  • George Pal – za całokształt twórczości reżyserskiej
1945
1946
  • Daniel J. Bloomberg z Republic Studio – za stworzenie nowoczesnego studia nagrań
  • Walter Wanger – za sześcioletnią służbę jako prezydent Akademii Filmowej
  • The House I Live In – za film krótkometrażowy krzewiący tolerancje
  • Peggy Ann Garner – za dzieciecą rolę filmową
1947
1948
  • płk. Willima N. Selig, Albert E. Smith, Thomas Armat i George K. Spoor – Za pionierską działalność filmową
  • Bill And Coo – wybitne osiągnięcie w dziedzinie filmu dziecięcego
  • Dzieci ulicy – najlepszy film obcojęzyczny  Włochy
  • James Baske – za rolę wujka Remusa w filmie Pieśń Południa
1949

1950-1959[edytuj | edytuj kod]

1950
1951
1952
1953
1954
1955
  • Bausch & Lomb Optical Company – za wkład w rozwój technologii filmowej
  • Greta Garbo – za całokształt pracy aktorskiej
  • Danny Kaye – za wybitną grę aktorską
  • Kemp R. Niver – za rozwój procesu technologicznego Renovare Process
  • Wrota piekieł – najlepszy film obcojęzyczny  Japonia
  • Jon Whiteley – za dziecięcą rolę filmową w filmie The Kidnappers
  • Vincent Winter – za rolę w flmie The Kidnappers
1956
1957
  • Eddi Cantor – za całokształt osiągnięć jako scenarzysta i aktor
1958
1959

1960-1969[edytuj | edytuj kod]

1960
  • Buster Keaton – za wybitne osiągnięcia w twórczości filmowej
  • Lee De Forest – za pionierskie innowacje w filmie dźwiękowym
1961
1962
1963
  • nieprzyznana
1964
  • nieprzyznana
1965
1966
  • Bob Hope – za całokształt pracy aktorskiej
1967
1968
  • Arthur Freed – za całokształt osiągnięć jako producent i kompozytor muzyki filmowej
1969

1970-1979[edytuj | edytuj kod]

1970
1971
  • Lillian Gish – za całokształt pracy aktorskiej
  • Orson Welles – za całokształt osiągnięć jako reżyser i aktor
1972
1973
  • Charles S. Boren – za wybitne osiągnięcia w pracy związkowej (w związkach zawodowych pracowników przemysłu filmowego)
  • Edward G. Robinson – za całokształt pracy aktorskiej
1974
1975
  • Howard Hawks – za całokształt osiągnięć jako reżyser
  • Jean Renoir – za całokształt osiągnięć jako reżyser i scenarzysta
1976
1977
  • nieprzyznana
1978
1979

1980-1989[edytuj | edytuj kod]

1980
1981
1982
1983
1984
  • Hal Roach – za całokształt osiągnięć jako reżyser
1985
  • James Stewart – za całokształt pracy aktorskiej
  • National Endowment for the Arts – za propagowanie sztuki filmowej
1986
1987
1988
  • nieprzyznana
1989
  • National Film Board of Canada – za wkład w rozwój sztuki filmowej
  • Eastman Kodak Company – za wkład w rozwój technologii filmowej

1990-1999[edytuj | edytuj kod]

1990
1991
1992
  • Satyajit Ray – za całokształt osiągnięć jako reżyser i scenarzysta
1993
1994
1995
1996
1997
  • Michael Kidd – za całokształt osiągnięć jako reżyser i choreograf
1998
1999
  • Elia Kazan – za całokształt osiągnięć jako reżyser

2000-2009[edytuj | edytuj kod]

2000
2001
  • Ernest Lehman – za całokształt osiągnięć jako scenarzysta
  • Jack Cardiff – za całokształt osiągnięć jako reżyser i operator
2002
2003
2004
  • Blake Edwards – za całokształt osiągnięć jako scenarzysta, reżyser i producent
2005
  • Sidney Lumet – za całokształt osiągnięć jako reżyser
2006
2007
  • Ennio Morricone – za całokształt osiągnięć jako twórca muzyki filmowej
2008
2009
  • nieprzyznana

2010-2014[edytuj | edytuj kod]

2010
2011[1]
2012
2013
2014
2015

Przypisy

  1. Dorota Kostrzewa: Honorowe Oscary wręczone (pol.). 2010-11-15. [dostęp 2010-11-16].