Ostatni władca Pierścienia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ostatni władca Pierścienia
После́дний Кольцено́сец
Autor Kiriłł Jeśkow
Język rosyjski
Data I wyd. 1999
Data I wyd. polskiego 2000

Ostatni władca Pierścienia (oryg. После́дний Кольцено́сец) – powieść autorstwa Kiriłła Jeśkowa opublikowana w 1999 roku, osadzona w świecie stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

Jest to historia konfliktu znanego z powieści Władca Pierścieni widzianego oczami drugiej strony, tj. głównie żołnierzy armii Saurona. Jest to realistyczna opowieść o starciu dwóch cywilizacji: kraju w przededniu rewolucji przemysłowej (Mordor) i władców feudalnych oraz czarowników broniących status quo. Chociaż podstawowe fakty są zgodne, to przyczyny konfliktu, charakter postaci i szczegóły wielu zdarzeń różnią się zasadniczo od tych opisanych przez Tolkiena. W książce można znaleźć wiele odniesień do powieści Tolkiena wskazujących na to, że taki sposób przedstawienia historii wynikał tylko z potrzeb propagandowych, np. ludzkie nacje tworzące państwo Mordoru przedstawiono jako potwory, by uzasadnić wszczęcie konfliktu oraz usprawiedliwić okrucieństwo i zbrodnie wojenne.

Fabuła opowiada o misji zniszczenia zaczarowanego lustra elfów, które daje moc widzenia przyszłości i patrzenia w myśli każdej istoty. Znajduje się ono w ich stolicy. Zadanie to powierzone kapitanowi dawnej armii mordorskiej (Tzerlag) i lekarzowi polowemu (Haladin) przez Nazgûla. Okazuje się, że Haladin jest całkowicie odporny na magię elfów.

Książka została przetłumaczona na kilka języków, jednak według wydawców posiadających wyłączność do dzieł Tolkiena, jej komercyjna publikacja stanowi naruszenie praw autorskich[1]. Powieść wydano również w języku polskim (w latach 2000 i 2002).

Przypisy

  1. Benedicte Page: Lord of the Rings reworking a hit with fans, but not Tolkien estate. The Guardian, 2011-02-08. [dostęp 2012-02-26].