Otto Gehlig

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Otto Gehlig
Data i miejsce urodzenia 1849
Rawicz
Data i miejsce śmierci 1917
Łódź
Zawód architekt
Narodowość niemiecka
Małżeństwo Paulina Heinzl
Dom Otto Gehliga przy ul. Przejazd 15/17(obecnie Tuwima), stan na 2007
Sala Koncertowa Ignacego Vogla, tzw. Conzerthaus (późniejsza Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina)
Pałac Juliusza Kunitzera przy ul. Spacerowej
Grobowiec małżonków Moenke na Starym Cmentarzu w Łodzi

Otto Gehlig (ur. 1849 w Rawiczu, zm. 1917 w Łodzi) – niemiecki architekt bez formalnego wykształcenia, działający na terenie Łodzi.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Szkołę realną kończył w rodzinnym Rawiczu, następnie pracował we Wrocławiu. Stąd, w 1877 roku, przybył do Łodzi, ściągnięty przez fabrykanta Juliusza Heinzla (z jego córką Pauliną wziął ślub w 1882). Pracował z początku jako majster ciesielski i murarski. Własny dom wraz z tartakiem i stolarnią zbudował przy ul. Przejazd 15/17 (obecnie Tuwima).

Nie miał formalnego wykształcenia, nie był też obywatelem rosyjskim, wiec aż do 1893 nie mógł podpisywać planów, które były podawane jako dzieła innych twórców (w tym Hilarego Majewskiego i Franciszka Chełmińskiego). Uniemożliwia to właściwą identyfikację jego dorobku twórczego. Prezentował swoje projekty na Wystawie Przemysłowej w łódzkim Helenowie w 1895.

Na początku lat dziewięćdziesiątych zatrudnił architekta Piotra Brukalskiego, który posiadał odpowiednie uprawnienia i mógł podpisywać projekty wychodzące z ich biura. W 1898 odnieśli sukces zdobywając I nagrodę w konkursie na gmach Towarzystwa Ubezpieczeniowego “Rossija” w Warszawie, zrealizowany w latach 1898–1900 przez Władysława Marconiego.

W 1904 zabudowania przedsiębiorstwa Gehliga strawił wielki pożar, a w czasie jego gaszenia zginęło ośmiu strażaków. Około 1910 firma zaprzestała działalności.

Wybrane dzieła[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Stefański: Mały leksykon architektów i budowniczych.