Owens-Illinois

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Owens-Illinois, Inc
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1929
Lokalizacja Perrysburg, Ohio  Stany Zjednoczone
Ważni pracownicy Michael Joseph Owens
Branża przemysł szklarski
Produkty opakowania szklane
Zatrudnienie 30.000
brak współrzędnych
Strona internetowa
Współczesna huta szkła – produkcja butelek

Owens-Illinois (NYSE: OI) – firma specjalizująca się w produkcji opakowań szklanych. Jest to jeden z wiodących producentów opakowań dla produktów spożywczych na świecie. Firma utrzymuje pozycję największego producenta opakowań szklanych w obu Amerykach, Australii, Nowej Zelandii, Chinach i Europie (po nabyciu BSN Glasspack w roku 2004). Szacuje się, że co druga butelka szklana wyprodukowana na świecie jest wyrobem Owens-Illinois, podmiotów stowarzyszonych lub licencjobiorców.

Do roku 2007 firma zajmowała się również produkcją opakowań plastikowych w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji, Australii i Europie. Wśród plastikowych opakowań produkowanych przez O-I były m. in. pojemniki, zamknięcia i opakowania na leki. W lipcu 2007 O-I sprzedał zakłady produkujące opakowania plastikowe firmie Rexam PLC, producentowi opakowań z Wielkiej Brytanii.

Owens-Illinois był notowany na Dow Jones Industrial Average od 1 czerwca 1959 do 12 marca 1987 roku.

Zakłady w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Widok na należącą do koncernu Hutę Szkła w Jarosławiu

Owens-Illinois pojawił się na polskim rynku wraz z prywatyzacją Huty Szkła "Jarosław" w roku 1993. Kolejnym zakładem w Polsce jest Huta Szkła Antoninek w Poznaniu kupiona w roku 1998 od UNP Holdings BV.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]