Półelf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Półelf – istota ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Koncepcja półelfów jest kontynuowana przez fantasy.

W fantasy opartej na dziełach Tolkiena jest to rasa osób mających za rodziców człowieka i elfa (lub przynajmniej jednego półelfa). Istota ta najczęściej charakteryzuje się wzrostem pośrednim między ludzkim a elfim, smukłą lub tęższą budową ciała, lekko szpiczastymi uszami (mogą, także po ludzkim rodzicu odziedziczyć okrągłe uszy), lekko skośnymi oczami, ciemnymi włosami oraz zarostem nie występującym u elfów czystej krwi.

W światach Dungeons & Dragons, zwłaszcza Zapomnianych Krainach, ze względu na mieszaną krew dość ciężko jest ustalić rzeczywisty wiek półelfa. Mogą żyć ponad 180 lat. Są przeważnie ciężsi od elfów, którzy są szczupli z natury, i lżejsi od ludzi. Ludzie traktują półelfów jak elfów i na odwrót. Ich oczy zazwyczaj są zielone po elfich rodzicach, choć mogą dziedziczyć kolor po ludziach. Nie mają własnych krain, najczęściej zamieszkują w krainach ludzkich.