P’okp’ung-ho

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z P'okp'ung-ho)
P'okp'ung-ho
Dane podstawowe
Państwo

 Korea Północna

Producent

fabryka czołgów Ryu Kyong-su

Typ pojazdu

czołg podstawowy

Załoga

4 osoby

Historia
Produkcja

od 1992

Egzemplarze

około 200

Dane techniczne
Silnik

diesla

Masa

około 44 tony

Osiągi
Zasięg pojazdu

370 km

Dane operacyjne
Uzbrojenie
działo gładkolufowe kal. 125 mm
przeciwlotniczy karabin maszynowy kal. 14.5 mm
karabin maszynowy kal. 7.62 mm
Użytkownicy
 Korea Północna - ok. 200 sztuk

P'okp'ung-ho (Hangul: 폭풍호; Hancha: 暴風虎) – północnokoreański czołg podstawowy projektowany w latach dziewięćdziesiątych. Pojazd wykorzystuje technologie stosowane w czołgach T-62, T-72, T-80, T-90, Typ 88 i Ch’ŏnma-ho. Za granicą czołg nosi oznaczenie M-2002, ponieważ pojazd przeszedł testy wydajności 16 lutego 2002 roku (wtedy również jego istnienie zostało potwierdzone), chociaż prawdopodobnie czołg istnieje od 1992 roku. Jedynym znanym użytkownikiem tych pojazdów jest Korea Północna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po rozpadzie ZSRR znaczna liczba czołgów T-72 została wycofana z eksploatacji i zezłomowana. Korea Północna kupiła część zezłomowanych pojazdów w celu uzyskania podstawowej technologii, w jakiej został wykonany ten czołg dzięki inżynierii odwrotnej. Prawdopodobnie również w tym okresie otrzymała informacje o technologii wykorzystanej w pojazdach T-80 i T-90 i wykorzystała je wraz z wiedzą o czołgu Typ 88 do skonstruowania własnego pojazdu będącego w stanie rywalizować z czołgiem T-90. Zainteresowanie Korei Północnej tym pojazdem uwidoczniło się w trakcie wizyty Kim Dzong Ila w fabryce Omsktransmash podczas wizyty w Rosji [potrzebny przypis]. Ponadto Korea Północna zamówiła jeden egzemplarz T-90S, który prawdopodobnie wykorzystano do przygotowania modernizacji T-72.

Powstanie nowego czołgu spowodował fakt, iż zakupione czołgi T-72 miały bardzo małą wartość bojową, co pokazała I wojna w Zatoce Perskiej. Szok wywołany duża liczba zniszczonych T-72 przez zachodnie pojazdy takie jak M1 Abrams, jak również fakt, że Korea Południowa dysponuje pojazdem K1 Rokit mającym podobne parametry techniczne jak Abrams, wpłynął na decyzję o znacznej modernizacji posiadanych czołgów tak, by wypełnić technologiczną lukę pomiędzy posiadanym pojazdem Ch’ŏnma-ho a południowokoreańskim K1 Rokit. Jednak kryzys ekonomiczny, jak również brak wielu technologii spowodowały, że wyprodukowano jedynie niewielką liczbę nowych pojazdów.

Pierwszy czołg P'okp'ung-ho wyprodukowano prawdopodobnie w 1992 roku w fabryce czołgów Ryu Kyong-su w Sinhung w prowincji Hamgyŏng Południowy[1]. Z powodu ograniczonych możliwości północnokoreańskiego przemysłu i przeznaczeniu większości zasobów na rozwój programu nuklearnego szacuje się, że wyprodukowano nie więcej niż 200 sztuk tych pojazdów[2]. Czołg został zaobserwowany przez osoby spoza Korei Północnej w 2002 roku (stąd jego oznaczenie M-2002), natomiast został publicznie zaprezentowany podczas parady wojskowej 10 października 2010 roku[3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Mimo porównywania pojazdu do czołgu T-90, jego możliwości są klasyfikowane na poziomie czołgów generacji 2.5 (modele pośrednie między drugą i trzecią generacją czołgów). Dysponuje on dużo większa siłą ognia oraz posiada lepszą mobilność i żywotność w porównaniu do swojego poprzednika – Ch’ŏnma-ho[4].

Uzbrojenie[edytuj | edytuj kod]

P'okp'ung-ho jest wyposażony w działo 2A20 kalibru 115 mm lub działo gładkolufowe 2A26/2A46 kalibru 125 mm[4] strzelające amunicją przeciwpancerną produkcji północnokoreańskiej. Ponadto czołg posiada przeciwlotniczy karabin maszynowy, karabin maszynowy sprzężony z działem oraz cztery wyrzutnie granatów dymnych umieszczone po lewej stronie wieży.

Opancerzenie[edytuj | edytuj kod]

Kadłub P'okp'ung-ho bazuje na silnie zmodyfikowanym kadłubie czołgu T-62, wydłużonym i wyposażonym w dodatkową parę kół. Komora i układ silnika zdradzają podobieństwo do T-72. Przedni pancerz pojazdu jest pochyły, a wieża jest uformowana w kształt klina.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

System kierowania ogniem zastosowany w pojeździe jest stosunkowo nowoczesny, prawdopodobnie bazuje on na systemie stosowanym w czołgu Chieftain, który został nielegalnie dostarczony przez Iran. Ponadto czołg ten jest wyposażony w termowizor TPN-3-49 lub TPN-4, dalmierz laserowy oraz reflektor, które pozwalają mu na walkę w nocy. Wyposażenie uzupełnia maszt meteorologiczny oraz składane płyty umieszczone powyżej pierwszego i drugiego koła pojazdu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. North Korea rolls out new tank. [dostęp 2011-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2002-08-03)]. (ang.).
  2. Special Forces of N.Korea reach 200 thousand, Defense Ministry estimates. [dostęp 2011-06-28]. (ang.).
  3. KCTV (DPRK Military Parade 65th Anniversary of the WPK) 5/7. [dostęp 2011-06-27].
  4. a b S. Korea Studies North's New Battle Tank. [dostęp 2011-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-02)]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bermudez Jr., Joseph S. (2001-03-14). The Armed Forces of North Korea. I.B. Tauris. ISBN 1-86064-486-4.