Koalicja PO-PSL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z PSL-PO)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Premier w latach 2007–2014, Donald Tusk
Premier od 2014, Ewa Kopacz
Wicepremier i minister gospodarki w latach 2007–2012, Waldemar Pawlak
Wicepremier i minister gospodarki od 2012, Janusz Piechociński

Koalicja PO-PSLkoalicja rządowa powstała po wyborach parlamentarnych z 21 października 2007 i z 9 października 2011, wygrywanych przez PO (także koalicja występująca w samorządzie, m.in. w większości sejmików województw).

Uchwałą Sejmu z 24 listopada 2007 Rada Ministrów pod przewodnictwem Donalda Tuska otrzymała wotum zaufania. Za jego udzieleniem głosowało 238 posłów, przeciw opowiedziało się 204. Dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna konieczna do uzyskania wotum zaufania wynosiła 223 głosy. Poparcia Radzie Ministrów udzieliły kluby parlamentarne Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przeciw były kluby Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy i Demokratów.

Po kolejnych wyborach, uchwałą Sejmu z 19 listopada 2011, Rada Ministrów pod przewodnictwem Donalda Tuska ponownie otrzymała wotum zaufania. Za jego udzieleniem głosowało 234 posłów, przeciw opowiedziało się 211 a wstrzymało się dwóch. Większość bezwzględna konieczna do uzyskania wotum zaufania wynosiła 224 głosy. Poparcia Radzie Ministrów udzieliły kluby parlamentarne PO i PSL, a przeciw były kluby PiS, Ruchu Palikota i Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz klub Solidarna Polska.

PSL w obu rządach otrzymało 3 resorty: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Wskutek wyboru Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, 22 września 2014 został powołany nowy rząd koalicyjny PO-PSL, na czele którego stanęła dotychczasowa marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Koalicyjne rządy Donalda Tuska[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Pierwszy rząd Donalda Tuska.
Information icon.svg Osobny artykuł: Drugi rząd Donalda Tuska.

Koalicyjny rząd Ewy Kopacz, w dniu zaprzysiężenia 22 września 2014[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Rząd Ewy Kopacz.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]