Koalicja PO-PSL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z PSL-PO)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Premier Donald Tusk
Waldemar Pawlak wicepremier, Minister Gospodarki w latach 2007-2012
Obecny wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński

Koalicja PO-PSLkoalicja rządowa powstała po wyborach parlamentarnych, 21 października 2007 i 9 października 2011, wygranych przez PO.

Uchwałą Sejmu z 24 listopada 2007 Rada Ministrów pod przewodnictwem Donalda Tuska otrzymała wotum zaufania. Za jego udzieleniem głosowało 238 posłów, przeciw opowiedziało się 204. Dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna konieczna do uzyskania wotum zaufania wynosiła 223 głosy. Poparcia Radzie Ministrów udzieliły kluby parlamentarne: Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przeciw były kluby Prawo i Sprawiedliwość oraz Lewica i Demokraci.

Uchwałą Sejmu z 19 listopada 2011 Rada Ministrów pod przewodnictwem Donalda Tuska otrzymała wotum zaufania. Za jego udzieleniem głosowało 234 posłów, przeciw opowiedziało się 211, wstrzymało się 2 oraz nie głosowało 13. Większość bezwzględna konieczna do uzyskania wotum zaufania wynosiła 224 głosy. Poparcia Radzie Ministrów udzieliły kluby parlamentarne: Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przeciw były kluby Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Palikota, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Solidarna Polska.

PSL w obu rządach otrzymał 3 resorty: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Drugi rząd Donalda Tuska, w dniu zaprzysiężenia 18 listopada 2011[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Pierwszy rząd Donalda Tuska.
Information icon.svg Osobny artykuł: Drugi rząd Donalda Tuska.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]