Pałac Beylerbeyi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pałac Beylerbeyi
Pałac Beylerbeyi
Państwo  Turcja
Miejscowość Stambuł
Styl architektoniczny neobarokowy
Architekt Agop Balyan i Sarkis Balyan
Inwestor Abd-ul-Aziz
Rozpoczęcie budowy 1861
Ukończenie budowy 1865
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Pałac Beylerbeyi (tur. Beylerbeyi Sarayı) – znajduje się w Stambule w Turcji, w azjatyckiej części miasta, nad Bosforem.

Został wybudowany z polecenia sułtana Abdulaziza I przez braci architektów: Agopa i Sarkisa Baylana w latach 18611865, we francuskim stylu Neobarokowym, ale na tradycyjnym osmańskim planie: prostokątnym, z fasadą zwróconą w stronę Bosforu, z sześcioma holami (po trzy na każdym piętrze) i 24 pokojami. Część południowo-zachodnia pałacu pełniła funkcje oficjalne, w części północno-wschodniej mieściły się prywatne apartamenty oraz harem.

Część oficjalna[edytuj | edytuj kod]

Wchodzi się do niej z holu wejściowego, z którego podwójne schody prowadzą do górnego holu przyjęć (zwanego Holem z Macicy Perłowej). Przylega do niego "Drewniany Pokój" – poczekalnia, wyłożona drogimi gatunkami drewna, oraz jadalnia. Korytarzem można dojść do holu z fontanną. Hol ten, oraz znajdujący się powyżej niego Salon Niebieski (nazwa pochodzi od szesnastu niebieskich kolumn otaczających pokój), stanowią połączenie z haremem.

Prywatne apartamenty[edytuj | edytuj kod]

Są o wiele mniejsze i urządzone skromniej niż część oficjalna. Składają się na nie dwa hole i skupione wokół nich pokoje, hol wejściowy i znajdujący się nad nim hol na piętrze, połączone podwójnymi schodami.

Wiele przedmiotów w pałacu pochodzi z Europy. Między innymi kryształowe żyrandole z Czech i wazy z Sevres.

Z tyłu pałacu znajdują się ogrody, przedzielone murem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]