Paź żeglarz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Paź żeglarz
Iphiclides podalirius
(Linnaeus, 1758)
Paź żeglarz
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada owady uskrzydlone
Rząd motyle
Rodzina paziowate
Podrodzina Papilioninae
Plemię Leptocircini
Rodzaj Iphiclides
Gatunek paź żeglarz
Systematyka Systematyka w Wikispecies
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Paź żeglarz, witeź żeglarz, żeglarek (Iphiclides podalirius syn. Papilio podalirius) - motyl zaliczany do rodziny paziowatych.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi 7-8 cm. Ubarwienie skrzydeł jasnożółte z czarnymi, klinowato zwężającymi się pręgami, tylna para skrzydeł zakończona wypustkami w kształcie szpica, na ich brzegu znajduje się dodatkowo czerwono-czarna plamka.

Stadia rozwojowe[edytuj | edytuj kod]

Gąsienice pazia żeglarza żerują głównie na krzewach i drzewach owocowych, m.in. na śliwach i jabłoniach, a także tarninie i głogu. Są zielonkawe w liczne czerwone i brązowe kropki. Ubarwienie gąsienicy pełni funkcję obronną, gdyż imituje ptasie odchody. Poczwarka jest zielona lub brązowa (zimująca), przytwierdzona kremastrem do łodygi, przepasana jedwabną nicią w połowie długości (zwrócona kremastrem do dołu).

Czas lotu[edytuj | edytuj kod]

Motyl pojawia się w drugiej dekadzie maja i lata do końca czerwca. W Polsce sporadycznie pojawia się drugie pokolenie przy wyjątkowo ciepłym lecie.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Europa, Afryka Północna, klimat umiarkowany Azji. W Europie Południowo-Wschodniej wszędzie pospolity. Natomiast w Europie Północnej należy do rzadkości. W krajach skandynawskich i Anglii były obserwowane tylko pojedyncze, zalatujące osobniki. W Polsce występuje głównie na południu i w środkowej części kraju, objęty ochroną gatunkową. Spotykany rzadko, lokalnie w coraz mniejszych ilościach. Zauważyć go można na skałkach, nasłonecznionych pagórkach, polanach i sadach.

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

W Polsce gatunek ten objęty jest częściową ochroną gatunkową[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

owady Polski

Przypisy