Pan Światła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pan światła
Lord of Light
Autor Roger Zelazny
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data I wyd. 1967
Wydawca Doubleday
Typ utworu fantastyka naukowa/fantasy
Data I wyd. polskiego 1991
Pierwszy wydawca polski Atlantis
Przekład Robert Reszke

Pan Światła (tytuł oryg. Lord of Light) – powieść science fiction amerykańskiego pisarza Rogera Zelaznego z 1967 roku, wydana przez Doubleday. Nagrodzona Hugo w 1968 za najlepszą powieść, nominowana do Nebuli w tej samej kategorii. Dwa rozdziały zostały wydane jako opowiadanie w Magazine of Fantasy and Science Fiction w 1967 roku.

W Polsce książka ukazała się nakładem wydawnictwa Atlantis w 1991 roku (ISBN 83-900006-4-4), w tłumaczeniu Roberta Reszke. W 2006 roku pojawiło się wydanie ISA (ISBN 83-7418-124-9), w tłumaczeniu Piotra W. Cholewy.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem powieści jest Pan Światła, Kalkin, Budda, Siddartha, Mahasamatman, czyli (po wyrzuceniu maha- i -atman) po prostu Sam. Osobnik, który wypowiedział "bogom" prywatną wojnę. Tyle, że z bogami nie da się walczyć za pomocą armii, a przynajmniej nie od razu. Z nimi należy walczyć za pomocą religii. I tak Sam, jeden z tych którzy przybyli na tę planetę z Ziemi, zostaje Buddą i rozpoczyna kampanię przeciwko swym dawnym kamratom, którzy dziś, dzięki mutacjom swojego mózgu i zdolności transferowania osobowości między ciałami, odmawiają zdobyczy cywilizacji swym potomkom, a sami zwą się bogami i przybierają miana z hinduskiego panteonu.

Wypadałoby jeszcze wspomnieć o ciekawej strukturze książki, która zaczyna się od zdarzeń chronologicznie późniejszych od tu opisanych, a następnie zawraca, by na sam koniec opowiedzieć, jak to się wszystko skończyło. Choć i to stwierdzenie jest nieco na wyrost, bo zakończenie pozostawia dużo pola do domysłów.

Pan Światła nieprzypadkowo uważany jest za jedno z największych osiągnięć tak Zelaznego, jak i całego gatunku. Świetna i wciągająca fabuła, pokrywa sporo ważnych rozważań religijnych i społecznych. W niektórych aspektach, można ją rozpatrywać nawet jako antyutopię (w której kontrolowany jest nawet stan umysłu ludzkiego, a kary nie tyczą się życia doczesnego, tylko przyszłego). Jest tez kopalnią wiedzy na temat mitologii indyjskiej.

W 1979 r. zapowiadano zekranizowanie powieści, ale przedsięwzięcie nigdy nie doszło do skutku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]